Indija otvara nove banke

Indija, prvi put nakon deset godina, razmišlja o izdavanju licenci za otvaranje novih banaka. Interes kompanija je veliki, shodno potencijalu za zaradu.
Građani štede, ali mnogi od njih nikad nisu imali priliku otvoriti bankovni račun.
Al Jazeerina reporterka Karishma Vyas izvještava iz New Delhija: “Raju, vozača rikše, davno su pregazili kotači vremena i ekonomskog napretka Indije. Raju 20 godina okreće pedale rikše i sve što je uspio uštedjeti su 22 dolara.”
U banci nikad nije mogao otvoriti račun, tako da svoj novac daje lokalnom trgovcu na čuvanje.
Veliki rizik
“To je veliki rizik. Većina trgovaca nije odavde, tako da se mogu pokupiti i otići bez ikakve obavijesti. A samo onaj kome ste povjerili svoj novac može vam ga vratiti. Niko drugi vam ga neće dati”, priča Raju.
Milioni Indijaca nemaju pristup bankama. Podaci iz popisa stanovništva 2011. godine pokazali su da oko 40 posto građana ne koristi finansijske usluge – zato što nema potrebne dokumente, ili, jednostavno, zato što u njihovom mjestu nema banke.
No, ovo bi se uskoro moglo promijeniti. Prvi put nakon deset godina Centralna banka Indije planira izdati licence za rad novih banaka.
Rajib Takru, sekretar finansija u Vladi, kaže: “Ideja je da će otvaranjem novih filijala profitirati građani, a to je u javnom interesu.”
Interes za licence je veliki, jer je protencijal za zaradu ogroman. Naime, većina sela u Indiji nema otvorene banke, a građani štede. Što znači da novca ima, ali je neiskorišten.
Poslovna prilika
Ajay Sharma iz Assoc. Chambers of Commerce & Industry objašnjava: “Na 1.000 stanovnika imamo samo 106 otvorenih računa. Ako to pretvorite u brojke, to bi mogla biti ogromna suma novca i poslovna prilika za velike igrače.”
Otvaranje novih banaka za zvaničnike znači konkurentniji bankarski sektor. To bi siromašnim ljudima poput Rajua omogućilo da napokon finansijski stanu na noge.
No, Vlada još nije otkrila koliko će novih banaka biti otvoreno samo da bi licence mogle biti odobrene najranije za godinu dana. Milioni Indijaca koji nikad nisu imali pristup bankama ove promjene željno iščekuju.
Izvor: Al Jazeera