MMF priznao greške pri pomaganju Grčkoj

Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je kako je snizio svoje normalne standarde za održanje duga kako bi spasio Grčku, te da su njegove projekcije za grčku ekonomiju bile previše optimistične.
Ovaj fond je jedan od troje međunarodnih zajmodavaca koji su 2010. godine „uskočili“ kako bi spasili ovu članicu eurozone od bankrota zbog duga i istupanja iz bloka država sa zajedničkom valutom.
Iz MMF-a su u to vrijeme dodijelili Grčkoj 39 milijardi američkih dolara, iz paketa pomoći od 146,2 milijarde.
Nekoliko članova odbora fonda, kao i drugi pojedinci i institucije, kritizirali su MMF što izdvaja toliko novca Grčkoj kada se uzme u obzir veličina njene ekonomije, optuživši zajmodavca da su ga previše zanijeli njegovi evropski članovi.
U to vrijeme, MMF je tvrdio kako je nivo grčkog duga održiv sve dok su tačne projekcije ekonomije ove države.
Pitanje održivosti duga
U izvještaju objavljenom u srijedu, a koji se odnosio na spašavanje ekonomije, Fond je po prvi put objavio kako je spustio svoje kriterije za Grčku, a što bi moglo izazvati zabrinutost oko nepristranosti zajmodavca.
Međunarodni monetarni fond je naveo kako je njegova pomoć Grčkoj 2010. godine bila neophodna kako bi se spriječilo „izlijevanje“ problema iz ove države u ostatak eurozone, a samim tim i u globalnu ekonomiju.
„Postojala je, međutim, tenzija između potrebe za pomoć Grčkoj i brige da održivost duga nema visoku vjerovatnoću“, navodi se u evaluaciji MMF-a.
„Zbog toga, kriterij za posebne slučajeve je odobren kako bi se spustio nivo održivosti duga u sistematskim dugovima.“
Nakon što je odobren grčki program, MMF i preostala dva člana „Troike“ – Evropska komisija i Evropska centralna banka – tražili su od Grčke da odmah smanji svoj dug i provede reformre.
“Značajne greške”
Potom su se javile „značajne greške“ u rezultatima, saopćio je MMF.
Grčka je ostala u eurozoni, smanjila dio svog duga, no nije uspjela vratiti sigurnost tržišta. Ekonomija je pala u jedan od najgorih mirnodopskih perioda recesije, sa padom prihoda od 22 posto od 2008. do 2012. godine.
Ekonomija ove evropske države će tokom 2013. godine nastaviti sa smanjenjem šestu godinu zaredom.
Izvještaj navodi kako se pretpostavke MMF-a za grčku ekonomiju mogu „biti kritizirati jer su previše optimistične“.
U dokumentu se navodi kako je MMF trebao agresivnije tražiti od privatnih zajmodavaca da „ošišaju“ grčki dug početkom 2011. godine, kada je postalo jasno da on nije održiv.
Izvor: Agencije