Cenzura i korupcija u Mijanmaru

U Mijanmaru je počeo Svjetski ekonomski forum. Okupljanje poslovnih i političkih lidera je jasan pokazatelj koliko se ta zemlja otvorila svijetu u posljednjih nekoliko godina.

Ali, uprkos nizu ekonomskih reformi, država i dalje pati od visoke stope nezaposlenosti. Kako izvještava naš Wayne Hay, taj problem posebno je prisutan među mladima.

I dok Mijanmar prelazi sa vojne diktature na demokratiju, grupa Sporedni Efekat iz Yangona uskladila se sa tim promjenama.

Ublažen zakon

Zakon o cenzuri je ublažen tako da su ljubavne pjesme zamijenjene političkim i socijalnim, jer je opće vjerovanje da pojedine promjene u tim sferama i nisu pretjerano pozitivne.

“Danas ima više poslovnih prilika, ali je i konkurencija veća. Način života postao je mnogo kompliciraniji”, kaže Darko C. 

Većina velikih biznisa presušila je nakon skoro 50 godina vladavine vojne hunte, što je za rezultat imalo i ekonomske sankcije. Milioni ljudi ostali su bez posla.

Većina sankcija do danas je ukinuta, ali mnoge kompanije još čekaju na “poslovni bum”. Problem je i nedostatak kvalificiranih radnika.

Po Kyaw, privatnik, govori: “Sada naši profesionalci rade u susjednim zemljama. Ako se situacija u Mijanmaru poboljša, nadam se da će se radnici vratiti kući.”

Korupcija i nedostatak infrastrukture su, također, prepreka za investicije.

“I dok Vlada pokušava da privuče strane kompanije, fabrikama poput ove ukinuta je struja, kako bi se izbegli socijalni nemiri. Smatraju da čuvanjem struje za potrošnju domaćinstava mogu da spreče proteste na ulicama”, izvještava naš reporter. 

Studenti optimističniji

Zbog straha od studentskog ustanka pređašnja vojna vlada je obeshrabrivala mlade da studiraju. Ali i to se mijenja i studenti su optimističniji.

Soe Naing Tun, student prava, kaže: “Vjerujem da ću nakon diplome dobiti posao. Mnogo je prilika u privatnom sektoru.”

Poruka mladima od benda Sporedni Efekat je da slijede sopstvene snove. A njihov je – svjetska muzička scena.

Izvor: Al Jazeera


Reklama