Globalizacija prijeti uzgajivačima limuna

U Italiji je sve teže održati ono što se smatralo “tradicionalnom privrednom granom” te zemlje. Uzgajivači limuna, naprimjer, jedva opstaju. Ipak, neki od njih šansu vide u novim tržištima.

Tradicionalne italijanske privredne grane su na velikim mukama, budući da ekonomija ne uspijeva stati na noge.

Među finansijski osakaćenim poslovima koji vode bitku za opstanak su i uzgajivači limuna.

Neki od njih, kako izvještava naš reporter Claudio Lavanga, šansu vide u novim tržištima.

Porodični posao

Luigi Aceto uzima nekoliko limunova iz porodičnog voćnjaka. Ta tradicija stara je tri stotine godina. Aceto je jedan od mnogih uzgajivača limunova na italijanskoj obali Amalfi.

Ovakvi tipično porodični poslovi kičma su italijanske ekonomije. Ali Luigi kaže kako ekonomska kriza polako cijedi prihode iz ovakvih poslovanja.

“Naša najveća kazna je globalizacija, jer se sada limun uvozi iz cijelog svijeta. A dnevnica koju dajemo svojim radnicima nekada je jednaka mjesečnoj plaći radnika drugdje u svijetu. Zato gubimo na konkurentnosti, ali još imamo kvalitetu koja je jedinstvena u svijetu”, kaže Aceto.

“Limun iz regije Amalfi poznat je po intenzivnom okusu i svojoj veličini. Pojedini su veličine šake. Ali ekonomska kriza ostavila je gorak trag među uzgajivačima”, izvještava Al Jazeerin reporter.

Suočeni s visokim troškovima proizvodnje i jakom konkurencijom mnogi su digli ruke od ove tradicije.

Udruženje uzgajivača smatra da bi umjesto prodaje na pijacama limun iz Amalfija trebao biti u supermarketima.

Povećati proizvodnju

“Trebamo povećati proizvodnju sa 35 tona po hektaru na najmanje 500 tona. Ali moramo srezati i troškove transporta”, ističe Salvatore De Riso, predsjednik Udruženja uzgajivača limuna

Ali uzgajivači poput Luigija Aceta kažu kako radije biraju kvalitet u odnosu na kvantitet.

Njegovi sinovi proširili su proizvodnju, pa sada prave i liker od limuna – Limoncello.

Luigi se nada da će posao ostati unutar porodice.

“Pomažu mi djeca i unuci, zato se nadam da će posao opstati. To je strast. Kao da limunov sok teče našim venama”, dodaje on.

Na obali Amalfi uzgajivači limuna još koliko-toliko opstaju. Ali niko sa sigurnošću ne može reći hoće li tradicija stara nekoliko stoljeća opstati i u budućnosti.

Izvor: Al Jazeera


Reklama