Visoke cijene nekretnina u Kini

Migrirajući radnici, koji čine većinu kineske jeftine radne snage, sagradili su mnoge kineske velike gradove. Ali oni sebi ne mogu da priušte pristojno mjesto u kojem će živjeti sa svojom porodicom.
Umjesto toga, sagradili su improvizirana naselja, odnosno siromašne četvrti. Mnogi bi bili zadovoljni da se mogu zadržati u njima, jer Vlada planira rušenje takvih naselja.
Chen Shaoyun je svojoj porodici sagradio dom u Šangaju. Od pravljenje kuhinja, tokom proteklih osam godina, napravio je biznis.
Priuštio je sebi i nov automobil. Sin je odličan učenik. Ali, kuća se nalazi u sirotinjskoj četvrti Šangaja.
Procjena je da blizu 130 miliona radnika živi u takvim kvartovima širom Kine. Sa zaradom od 1.200 dolara mjesečno, Chen je bogatiji od većine. Ali uvjetan dom u velikom kineskom gradu mu je još nedostižan.
Cijena nekretnina u Kini posljednjih godina je naglo porasla, što je podiglo i socijalne tenzije. Zato nova Vlada planira srušiti siromašne četvrti i na njihovom mjestu izgraditi pristojne objekte, koje će davati kao socijalnu pomoć.
Do 2015. trebali bi sagraditi 36 miliona takvih objekata. Ali imigranti poput Chena, teško da mogu biti kandidati za takav objekt.
On je kazao: “Ovakva mjesta su pogodna za ljude poput mene. Ako na njihovom mjestu naprave stambene zgrade, ja ću morati naći novu siromašnu četvrt”.
Siromašne četvrti su pomogle da troškovi radne snage ostanu niski, tvrdi Tom Miller, auto knjige “Kineski urbanih milion”.
Nove četvrti
“Ako uzmete Peking za primjer, 2010. godine, Vlada je identificirala 677 siromašnih naselja i napravila je plan da ih u narednim godinama sruši. To bi bilo uredu kada bi napravili nove smještajne kapacitete, da se svi ti ljudi smjeste. Ali ako to ne učine, onda će ti siromašni radnici napraviti novu siromašnu četvrt, koja će biti još udaljenija od grada”, kazao je ocijenio je Miller.
Tako migrirajući radnici nastavljaju praviti naselja gdje god mogu, često bez Vladine ili bilo čije pomoći. U Chenovom naselju tri porodice su se uselile u transportne kontejnere.
Li Yanxin je u takvom kontejneru napravio mini market prije četiri godine. Najam plaća 50 dolara mjesečno. Ali lokalna Vlada želi isprazniti cijelo naselje.
Li je iznio svoj stav: “Trebali bi makar napraviti plan. Ne mogu me tek tako istjerati. Ovdje imam robe vrijedne nekoliko desetina hiljada huana. Moraju mi dati dovoljno vremena da to prebacim na novu lokaciju”.
Gradske vlasti ne žele komentirati ovu priču. Ali jedno je jasno. Uprkos vladinim naporima da tržište nekretnina drži pod kontrolom, desetine miliona pripadnika jeftine radne snage još zadugo neće imati mjesto kojeg mogu nazvati dom.
Izvor: Al Jazeera