Vrdoljak: MOL prelazi granice pristojnosti

Način komunikacije mađarskog MOL-a s hrvatskom Vladom u zadnje vrijeme prelazi granice pristojnosti, izjavio je u srijedu ministar gospodarstva Hrvatske Ivan Vrdoljak.
On je to kazao komentirajući najnoviji istup potpredsjednika Upravnog odbora MOL-a Sandora Csanyija, koji je izjavio da je MOL ponudio Hrvatskoj otkup MOL-ova udjela u Ini te da će ga prodati nekom drugom ako ga Vlada ne bude mogla ili htjela otkupiti.
Vrdoljak ocjenjuje da javna komunikacija ljudi iz MOL-a, koji svakih nekoliko dana pokušavaju na vrlo neobične načine, kroz izjave i intervjue, komunicirati s hrvatskom Vladom, “prelazi granice pristojnosti” te da više nema namjeru komentirati takve istupe.
“Kada budu konkretizirali svoju ponudu, vjerojatno će nas obavijestiti, a potom mi hrvatsku javnost. Do tada nemam više namjeru to komentirati preko medija”, rekao je Vrdoljak, prenosi Hina.
‘Želimo biti pošteni’
Prodaja udjela u Ini nije u interesu MOL-a, koji je u prvom redu zainteresiran za to da Ina posluje na tržišnim osnovama, izjavio je ranije Csany.
No, ako nema drugog rješenja, “željeli bismo biti pošteni”, kazao je on u razgovoru za mađarsko izdanje Forbes Magazina, prenosi Hina.
“Znamo da je to ključna kompanija za Hrvatsku, dio njezina nacionalnog identiteta, i zato smo hrvatskoj državi ponudili da ga otkupi. To bi bilo u interesu obje strane”, tumači Csanyi, koji je ujedno predsjednik Uprave i izvršni direktor mađarske OTP banke.
“Istodobno sam svjestan da državi nije lako upravljati takvim ulaganjem. Ako [u Zagrebu] ne budu željeli ili mogli kupiti naš udio u Ini, namjeravamo ga prodati nekom drugom”, istaknuo je.
Priliku tražiti izvan regije
MOL će u tom slučaju tražiti druge prilike za ulaganja, ali ne u regiji, dodaje Csanyi.
Zasebno, MOL-ov financijski direktor Jozsef Simola u Londonu je u utorak istaknuo da mađarska kompanija preferira dogovor s hrvatskom Vladom o rješenju kojim bi se stvorila dodana vrijednost.
Ako se takvo rješenje ne može dogovoriti, preostale opcije uključuju hrvatsko preuzimanje MOL-ova udjela u Ini, odnosno prodaju udjela nekom drugom ako dogovor ne bude moguć ili ako hrvatska Vlada ne bude mogla otkupiti udio u Ini.
“To pitanje vjerojatno neće biti riješeno ove godine, a možda ni u prvom tromjesečju 2014. godine, budući da bi pregovori s hrvatskom Vladom mogli trajati tjednima, ili čak mjesecima, prije no što bude postignut i realiziran dogovor”, prenosi mađarski portal portfolio.hu ocjenu analitičara banke HSBC Ildara Khazijeva od utorka.
Izvor: Agencije