Cameron objavljuje imena fantomskih firmi

Premijer Velike Britanije David Cameron najavio je da će objaviti listu fantomskih kompanija u ovoj državi.

Na taj način će britanska javnost, ali i ostatak svijeta, saznati  ko i na koji način bježi od plaćanja poreza, gdje sklanja novac i na koji način ga „pere“.

Transparentnost je riječ koja već godinama dominira političkim govorima britanskog premijera Camerona. No, on je u četvrtak odlučio napokon preći sa riječi na djela – objavit će listu fantomskih kompanija.

„Ljetos, na samitu G8, obvezali smo se da ćemo napraviti upravo to – centralni registar kompanija i njihovih vlasnika. Danas sam sretan što mogu najaviti da radimo na tome i, što je još važnije, to će biti javni dokument“, istakao je šef britanske Vlade.

Ideja je da se otkrije ko su stvarni vlasnici ovih kompanija u Velikoj Britaniji, ko stoji iza takozvanih fantomskih kompanija širom svijeta koje se koriste za izbjegavanje plaćanja poreza, davanje mita i pranje novca.

Prebacivanje prljavog novca

Najava da će registar biti javno objavljen – sve je iznenadila.

„Za sve je bolje da imamo otvoren sistem kojem svi imaju pristup, jer, što više očiju vidi registar, više ćemo informacija dobiti i one će biti tačnije“, smatra Cameron.

Nevladine organizacije, koje godinama traže skidanje vela tajne sa ovih kompanija, pozdravile su premijerov potez.

„To je velika stvar, jer kriminalci, bilo da su utajivači poreza, trgovci djecom ili korumpirani političari, koriste takve kompanije zbog tajnosti koju nude za prebacivanje prljavog novca širom svijeta“, ističe Rosie Sharpe iz NVO Global Witness.

Pitanje cinika

Slično misli i Emma Seery, šef finansijskog razvoja iz Oxfama.

„Ako znamo ko gdje ima imovinu i podijelimo tu informaciju sa drugima znači da niko ne može izbjeći plaćanje poreza. Države u razvoju i one bogate tako mogu vratiti milijarde dolara koje sada gube zbog tajnosti ovih podataka“, kaže Seery.

Ovo je dobar potez, ali je nedovoljan. Problem fantomskih kompanija i poreskih rajeva može se riješiti samo ako sličnu stvar urade i britanski partneri iz Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, javlja novinar Al Jazeere iz Londona Simon McGregor.

„Cinici su odmah postavili pitanje: Šta od ovog ima David Cameron čija je politička stranka poznata po prijateljstvu sa velikim kompanijama? Očito – vrijeme je za promjene. Korporativni trikovi, pogotovo pri izbjegavanju plaćanja poreza, izazvali su veliko negodovanje javnosti. Rušenje te cijele kulture anonimnosti moglo bi biti pozitivno i za ekonomiju i za politiku“, rekao je.

Izvor: Al Jazeera


Reklama