Sniženja ne privlače kupce novih automobila

Pad novoregistriranih automobila u regiji je ogroman, što ukazuje da su građani „povukli ručnu“ kada je riječ o kupovini novih ljubimaca na četiri točka. To pokazuje da sniženja od po nekoliko hiljada eura, koja nude autosaloni, nemaju efekta.

Najbolje je prošla Slovenija, gdje je prodaja za godinu dana pala za 15 posto, slijedi Bosna i Hercegovina sa padom od 15,8 posto, zatim Crna Gora 21,5 posto.

Hrvatski građani kupili su čak 25 posto manje automobila u 2012. godini, dok u Makedoniji, za osam mjeseci, pad iznosi 32 procenata.

Kako iz Beograda javlja reporterka Al Jazeere Jelena Milutinović, najgora situacija je u Srbiji, gdje je prodaja novih automobila pala za više od trećine, dok prodaja polovnih automobila cvjeta.

Uvoznici automobila kažu da su znali da će biti teško, ali se nisu nadali baš toliko lošoj prodaji jer im je, kako kažu, posao gotovo stao. Ono što se prije samo nekoliko godina prodavalo za četiri mjeseca, sada se proda za godinu dana.

„Vratili smo se deset godina unazad, što je poražavajuće“, kaže Miloš Petrović, predsjednik Asocijacije uvoznika automobila.

„U eri razvoja potrošnje svega, mi smo nažalost 10 godina unazad. Moramo pod hitno nešto da uradimo da bi se okolnosti promenile, da bi tržište automobila ponovo zaživelo i da bi se povećala kako bezbednost na drumovima, tako i bezbednost čovekove okoline.“

Stara vozila

Prodavačima polovnih automobila posao je išao mnogo bolje. Za vlasnika autoplaca u centru Beograda, poslovna 2012. godina nije se mnogo razlikovala od prethodnih. Prodavao je u prosjeku jedan automobil dnevno.

„Što se tiče naše firme, prodaja je bila skroz OK. Imali smo povećanje prodaje u 2012. godini u odnosu na 2011. godinu.

Prodato je nekih 80 auta više. To je nekih 20 posto razlika između 2011 i 2012. godine“, navodi Predrag Dimitrijević, vlasnik firme Imperijal Auto.

Zbog teške ekonomske situacije, Srbija je i dalje država sa izrazito starim vozilima, podsjeća Milutinović.

„Prosečan automobil u Srbiji star je oko 13 godina. Jedan parking u Beogradu, međutim, nije prava slika voznog parka stanovnika Srbije. Podaci kažu da Beograđani voze najbolje i najnovije automobile, dok se znatno starija vozila mogu videti u mestima na jugu zemlje“, dodaje ona.

Novi normativi

Za loš poslovni rezultat uvoznici automobila ne krive samo loš standard i ekonomsku krizu – već i državu. Zamjeraju joj što se putevima voze automobili daleko ispod standarda Evropske unije.

„Ono što nas zabrinjava je da vi imate sada evro 5 normativ za uvoz novog vozila, a evro 3 za polovno. Od sledeće godine kreće evro 6, znači ne postoji mogućnost da uvezete automobil u Srbiju ukoliko njegov normativ zagađenja nije evro 6“, navodi Petrović.

„Mi apelujemo na zakonodavca da nađemo neku meru, da to, što je Evropa davno zabranila, što je zagađivač za ceo svet, a za Srbiju nije, da ipak i mi to ne dozvolimo – da taj lom koji u drugim zemljama ide na reciklažu, kod nas se uvozi.“

Stanovnici Srbije na automobile troše između dvije i po i tri milijarde eura godišnje, a od tog novca gotovo četiri petine se potroši na polovna vozila.

Izvor: Al Jazeera


Reklama