Unosno tržište školskih udžbenika

Tržište školskih udžbenika, čija se vrijednost procjenjuje na više od 50 miliona eura, jedno je od najunosnijih u Hrvatskoj.
Al Jazeerin novinar Ivan Čorkalo saznaje da uprkos tome, trenutnom situacijom niko nije zadovoljan.
U Hrvatskoj se, prema zakonu, novi udžbenici izdaju svake četiri godine, a u upotrebi mogu biti samo oni za koje se odlučilo barem 10 posto nastavnika. Takva zakonska regulativa, po mnogima, trenutno pogoduje velikim izdavačima.
Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske zalaže se da svi nakladnici imaju šansu sa svojim udžbenicima, kaže predsjednik te zajednice Neven Antičević.
“Jer, mogućnosti su velike. U Hrvatskoj ima oko 500.000 učenika, a najjeftiniji paket školskih knjiga stoji nešto manje od sto eura.”
Mali izdavači bez šanse
Naime, ministarstvo obrazovanja svake četiri godine odobrava izradu novih školskih udžbenika. Time se izdavačima, poput Školske knjige i Profila, koji drže više od 50 posto tržišta, priječi ostvarivanje još većih zarada.
Mali su, pak, nezadovoljni jer se teško mogu probiti na tržište, obzirom na kvotu od 10 posto. Svojim mogućnostima teško mogu pokriti tržište s 2.500 osnovnih i više od 400 srednjih škola.
Izmjene udžbenika na godišnjoj bazi također nisu dozvoljene.
“Imamo udžbenike u koje nam piše da je predsjednik Mesić, a premijer Sanader”, podsjeća predsjednik Zajednice nakladnika.
No, pojedini izdavači upozoravaju i da trenutni zakon o udžbenicima, pogoduje korupciji. Jer u lobiranju se ne preza od nelegalnih metoda, poput davanja provizija i raznih poklona.
Najveći izdavači o ovoj temi nisu htjeli govoriti pred kamerom. Školska knjiga, koja je godinama imala monopol na tržištu, nije odgovorila na naš upit, dok su iz Profila, u kratkom saopćenju poručili samo da se također zalažu za zakonske izmjene.
A hoće li ih i kada biti, ministar obrazovanja Željko Jovanović također nije htio odgovoriti.
Do tada ostaje nered na tržištu udžbenika, koji će mnogima donijeti veliku korist.
Izvor: Al Jazeera