Medicina Zapada je koncipirana na ekonomiji

Načelnik prestižne Klinike za plastičnu hirurgiju u Minhenu, inače Sarajlija, doktor Milomir Ninković kazao je u emisiji Al Jazeera Business kako je medicina na zapadu koncipirana na ekonomiji, dok su ljudi na području bivše Jugoslavije navikli na besplatno liječenje.
„Na Zapadu je potpuno drugačiji mentalitet. Nijemci su spremni platiti za zdravlje i to su uvijek radili, što kod nas to nije bila tradicija.
U bivšoj Jugoslaviji smo imali besplatno liječenje, na to navikli pa je slučaj, kao u Njemačkoj kada ljekar traži da naplati uslugu, bio nezamisliv“, kazao je Ninković.
„Platiti popravku automobila ovdje je uredu, ali je plaćanje liječenja nešto drugo“.
Postoje rijetke bolesti koje se, navodno, ne liječe u našoj regiji, pa se posvuda organiziraju humanitarne akcije za transplantacije organa, liječenje po europskim bolnicama i prikupljaju se sredstva.
Previše gradili
Ninković kaže kako su operacije od 100.000 do 250.000 eura rijetke, ali se treba gledati kompletan tretman, a ne samo operativni zahvat.
„Njemačka medicina u odnosu na svjetsku je jeftinija i ima realne cijene. Jednostavne operacije koštaju do 30.000 eura. Velike operacije, poput transplatacije organa, koštaju mnogo više i komplikovanije jer, za početak, treba pronaći donora organa.
Kada se govori o većim iznosima, tu su pored operativnih i troškovi tretmana, lijekova i oporavka“, navodi on.
Njemačka u posljednje vrijeme je radila na smanjenju kapaciteta svojih bolnica, ali su napravili zaokret.
„Nijemci su 1980-tih gradili previše bolnica i potom su shvatili kako nisu u stanju ispuniti njihove kapacitete. Odlučili su preorjentisati namjenu nekih od bolnica, druge pretvorili u razne centre i ustanove.
Od 2000. su počeli uzimati internacionalne pacijente i tako puniti svoje kapacitete“, kazao je Ninković, te dodao kako su troškovi liječenja isti i za domaćeg i za stranog pacijenta.
Izvor: Al Jazeera