Skandal Barclays: Direktor banke dao ostavku

Izvršni direktor britanskog bankarskog giganta Barclays, Bob Diamond, dao je ostavku u utorak usljed skandala oko namještanja kamata za koje neki smatraju da predstavlja prekretnicu u britanskom bankarskom sistemu.

U izjavi koju je Barclays objavio u utorak, Diamond je kazao da je odlučio odstupiti s dužnosti, jer su “vanjski pritisci na Barclays dostigli takav nivo da postoje rizici da će franšize biti ugrožene”.

Banka je saopćila da će se šef izvršnog odbora Marcus Agius, koji je dao ostavku u ponedjeljak, vratiti na posao kako bi pronašao zamjenu za Diamonda.

U ponedjeljak je britanski premijer David Cameron izjavio da će Parlament pokrenuti istragu o finansijskom skandalu.

Britanski premijer kazao je kako narod želi vidjeti “da su bankari koji su se nepodobno ponašali kažnjeni i želi znati da ćemo naučiti lekciju onoga što se desilo u ovom skandalu”.
 
“Istražna komisija moći će saslušavati svjedoke pod zakletvom i imat će puni pristup dokumentima, zvaničnicima  i ministrima, uključujući ministre i savjetnike iz prethodne Vlade.”
 
Cameron je objavio pokretanje istrage nekoliko sati nakon što je Agius dao ostavku usljed otkrića da su uposlenici Barclaysa lagali o kamatama koje druge banke naplaćuju za kredite.
 
Britanski Ured za suzbijanje velikih finansijskih prevara saopćio je da razmatra da li je “podobno i moguće pokrenuti krivične prijave” u ovom slučaju, te dodao da se nada kako će doći do zaključka do kraja jula.
 
Izmjena zakona
 
Parlamentarna istraga trebala bi biti okončana do kraja godine, kako bi Vlada mogla promijeniti zakone i spriječiti ponavljanje skandala, kazao je britanski ministar finansija George Osborne.
 
Vlada je pod sve većim pritiskom građana da preispita bankovni sektor, nakon što su porezni obveznici spasili nekoliko banaka od propasti tokom finansijske krize.
 
Barclays je dobio kaznu od 453 miliona dolara od američkih i britanskih regulatora prošle sedmice nakon što je pogrešno izvijestio o kamatama banke London Interbank (Libor).
 
Banka je priznala da su neki njeni zaposlenici pokušali manipulirati ponuđenom kamatom Libora, koja se u svijetu koristi za određivanje cijena derivativa i drugih finansijskih proizvoda u svijetu.
U nedjelju je otkriveno da je škotska banka Royal Bank of Scotland dala otkaz četvorici zaposlenika zbog navodnog učestvovanja u ovoj aferi.
 
Prema izvještaju Agencije za finansijske usluge, objavljenom u srijedu, zaposlenici Barclaysa pogrešno su vjerovali da ih je Bank of England podsticala da manipuliraju kamatama, prenosi britanska agencija Press Association.
 
Izvori: Al Jazeera i agencije

Reklama