Libor trese britanski bankarski sektor

Afera Libor nastavlja tresti britanski bankarski sektor.

Najnovija vijest je da je ostavku podnio Bob Dimond, izvršni direktor Barclay'sa, osoba koja je označena kao najodgovornija za namještanje kamata.

Iako nije namjeravao odstupiti sa funkcije, u utorak je podnio neopozivu ostavku, koja na snagu stupa odmah.

Svoj potez Diamon je kratko obrazložio: “Spoljni pritisci na Barclay's dostigli su toliko visok nivo da postoji rizik da bude ugrožena cijela franšiza. Ja to ne mogu dozvoliti.”

Diamond će se, iako je podnio ostavku, u srijedu pojaviti pred istražnim odborom britanskog parlamenta, pred kojim bi, kako je rekao britanski premijer David Cameron, trebao mnogo toga objasniti.

Glavna tema saslušanja će biti telefonski razgovor koji je Diamond 2008. godine vodio s potpredsjednikom britanske centralne banke, nakon kojeg su zaposleni u trećoj najvećoj britanskoj banci navodno stekli utisak da imaju zeleno svjetlo da manipuliraju visinom međubankarske kamate.

Kultura odgovornosti

Visoki britanski zvaničnici pozitivno su reagirali na ostavku Diamonda, među njima i britanski ministar finansija George Osborne.

“Mislim da je Diamond napravio dobru odluku za Barclay's i dobru odluku za zemlju, jer trebamo banke koje će biti usredotočene na davanje zajmova privredi, a ne na skandale u prošlosti. Nadam se da će to biti prvi korak prema novoj kulturi odgovornosti u britanskom bankarstvu, a to je ono što britanska javnost želi vidjeti”, rekao je on.

A šta je, zapravo, Libor?

Riječ je o svakodnevnim procjenama međusobnih zajmova većih banaka.

Rata koju svaka banka mora platiti odražava percepciju kod njihovih rivala o finansijskoj snazi.

Svaki dan 16 banaka podastiru podatke po kojoj rati posuđuju novac i prosjek od njih osam čini ratu Libora.

Ozbiljne posljedice

Zajedno sa svojim evropskim ekvivalentom Euriborom, Libor čini referentnu tačku za sva finansijska tržišta koja odražavaju snagu bankarskog sektora.

“Mnogi ljudi ovise o Liboru zbog njihovih hipoteka, zajmova… tako da je od velike važnosti da su te rate ispravne”, kaže analitičar tržišta David Kuo.

Cijena hiljada milijardi finansijskih transakcija koje se rade svaki dan po cijelom svijetu postavljena je prema LIboru.

Među njima je finansijska razmjena, koja vrijedi više od 278.000 milijardi eura.

Prema Asocijaciji britanskih bankara, zajmovi su u vrijednosti većoj od 8.000 milijardi eura.

Sugestija da se Liborom možda manipuliralo već je prouzrokovala vrlo ozbiljne posljedice.

Izvor: Agencije


Reklama