Bivši direktor Barclaysa odrekao se bonusa

Bivši izvršni direktor britanske banke Barclays Bob Diamond, koji je podnio ostavku zbog skandala oko namještanja kamatnih stopa, nije zatražio isplatu bonusa u iznosu od 25 miliona eura, saopćio je u utorak predsjednik Barclaysa Marcus Agius.

“Bob Diamond je dobrovoljno odlučio da se odrekne bonusa na koje bi inače imao pravo”, rekao je Agius britanskoj parlamentarnoj komisiji.

Na pitanje britanske Komisije za nadzor finansija o vrijednosti bonusa kojih se odrekao Diamond, Agius je rekao: “Maksimalna vrijednost bonusa bi mogla iznositi 20 miliona funti (25 miliona eura)”.

U odvojenom saopćenju, Barclays navodi da će Diamond u narednih godinu dana nastaviti primati platu, penzione dodatke i druge beneficije.

Diamond je bio jedan od najplaćenijih bankara na svijetu, budući da je prošle godine imao zaradu u iznosu od 17,7 miliona funti.

On i Agius su prošle sedmice podnijeli ostavke poslije otkrića da su trgovci Barclaysa pokušali manipulirati ključnim međubankarskim kamatnim stopama, ali Agius se zadržao na svojoj funkciji dok ne pronađe zamjenu za Diamonda.

Britanska banka Barclays nedavno je kažnjena novčanom kaznom od 435 miliona dolara zbog lažiranih izvještaja o troškovima pozajmljivanja te banke za period između 2005. i 2009.

Afera Libor

Istraga koju je pokrenula Evropska komisija zbog namještanja međubankarskih kamatnih stopa trebala bi biti okončana u narednih nekoliko sedmica.

U međuvremenu, viceguverner engleske Centralne banke Paul Tucker negirao je ličnu povezanost sa aferom namještanja Libora, zbog koje su bez posla ostali predsjednik Uprave i izvršni direktor Barclaysa. 

Tucker je kazao grupi političara u Londonu da je 2008., u vrijeme kolapsa Lehman Brothersa, Barclays bio u velikoj opasnosti i da misli da banka nije ispravno postavila visinu kamatnih stopa.

Sada kaže da je to uradio samo kako bi razjasnio lanac u odlučivanju banke.

„Za vrijeme tog perioda, mjere kreditnog rizika pokazivale su da je Barclays najugroženiji i razvoj događaja u manje-više svakom finansijskom centru upućivao je na domino-efekat, ko će biti sljedeći“, rekao je Tucker.

Kazao je kako nije znao za namještanje kamatnih stopa do prije dva mjeseca i da nije učestvovao u namještanju.

‘Moralnije bankarstvo’

Sada britanska opozicija traži da se investicijsko i bankarstvo za stanovništvo razdvoje i da bude formirana investiciona banka iza koje će stajati Vlada.

Ona bi pravedno dodjeljivala kredite preduzećima, što bi doprinijelo moralnijem bankarstvu.

„Riječ je o bankarskom sektoru koji bi prepoznao da industrija ne treba služiti sama sebi, već da je osnovna dužnost banaka služenje realnoj ekonomiji“, rekao je opozicioni lider Ed Miliband.

O ovim idejama trenutno se raspravlja u Briselu i Washingtonu.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama