Ministar: Za razvoj Grčke potrebna ulaganja

Grčkoj su potrebna ulaganja, kako bi njena ekonomija postala kompetitivna, a zemlja izbjegla bankrot, izjavio je za Al Jazeeru novi ministar finansija te zemlje Yiannis Stournaras.
Ovaj ugledni ekonomista i profesor najpoznatiji je kao član tima koji je ispregovarao ulazak Grčke u eurozonu, ali i tima koji je nedavno sa međunarodnim kreditorima pregovarao o paketu mjera štednje koji je grčki narod bacio u očaj.
No iako je sad političar i novi ministar finansija, Grcima ne nudi nadu za bolje dane.
U razgovoru s reporterkom Al Jazeere Dijanom Mujanović u Atini, Stournaras je otkrio kako planira da se uhvati u koštac sa, trenutno, najtežim radnim mjestom u Grčkoj.
“Za 2013. i 2014. budžet treba smanjiti za 11,5 milijardi eura. Ali paralelno s tim treba da krene i razvoj. A razvoj možemo postići samo na dva načina: ulaganjima. A ovdje srećom imaju sredstva u fondovima koja zbog birokratije dosad nisu korištena“, kazao je Stournaras.
„Treba da se ulaže u infrastrukturu i to na području cijele Grčke kao što su autoceste, luke. I također, ono što je vrlo bitno za razvoj je kompetitivnost“.
Upitan kada će Grci moći odahnuti od ekonomskih problema, Stournaras odgovara da ništa ne može obećati.
„Iduće dvije godine bit će vrlo teške. Ono što možeš obećati je da će zemlja ostati u eurozoni i da neće bankrotirati. 2013. zemlja će krenuti naprijed, povećat će se zapošljavanje. Ovo možeš da obećaš, ali ne i da će im se nadoknaditi ono što su izgubili zadnje dvije godine. Za to je prerano“, rekao je ministar finansija.
Zatvaranje biznisa
Kako je izvijestila Mujanović, u međuvremenu, u Grčkoj bjesni ekonomski rat.
Povjerenja među biznismenima više nema, a sve se radi samo za gotovinu.
Da bi se uvezle osnovne sirovine, gorivo i lijekovi, potrebno je 20 milijardi eura mjesečno. Nestašice su već počele, a ako se ovako nastavi, i police u prodavnicama postat će prazne.
„Grčka je zemlja koja gotovo ništa ne proizvodi. Sve se uvozi, no i uvoziti je sve teže“, izvijestila je naša reporterka.
„Osiguravajuće kuće odbijaju osiguravati grčke pošiljke. Bankovne garancije su nevažeće, a strani dobavljači koriste situaciju – mijenjaju im ugovore, povećavaju cijene i daju robu samo za gotovinu“.
Nikos Manessiotis, vlasnik firme Manessiotis & Sons, kazao je za Al Jazeeru da je na rubu očaja.
„Ako kupujem začine iz Indije, treba danas da platim 60.000 eura, a robu ću dobiti tek za dva mjeseca. To je strašno. A s druge strane, moji kupci nemaju novac da mi plate unaprijed. Traže da im dam robu na kredit. Što znači da na kraju ja treba da igram ulogu banke“, kazuje on.
Svaki put kad Manessiotis proda robu, dobije po jedan ček sa datumom dospijeća, no kad ode do banke da ga unovči, stanje na računu klijenata često iznosi nula eura. Klijenti mu duguju više od 140.000 eura.
Izbjegavanje poreza
Kako je izvijestila Mujanović, grčki trgovinski sektor je pred kolapsom. Nedavno zatvorene radnje samo su statistika od gotovo 70.000 biznisa koji su se zatvorili u proteklih godinu dana.
„Rezanje plata, mjere štednje i sve veći nameti postali su neizdrživi. Novi nacionalni sport postala je igra kako izbjeći plaćanje poreza, prevariti državu i preživjeti“, rekla je Mujanović.
„Zbog manjka novca u budžetu, porezne uprave krenule su u akciju. U samo tri mjeseca uhapšene su 502 osobe koje duguju državi gotovo milijardu eura“.
U očaju, Vlada je donijela odluku da se porez na imovinu plaća uz račun za struju, ali rezultat tog poteza je enorman gubitak grčke elektroprivrede.
Kako je kazao Vasilis Korkidis, iz Grčke nacionalne konfederacije trgovine, “izbjegavanje plaćanja poreza u Grčkoj je postao hobi i biznismena i inspektora i porezne uprave. Za to je potrebno dvoje – onaj koji daje i onaj koji uzima. Ali problem je što, iako želimo da platimo poreze, nemamo novca da to uradimo.”
Izvor: Al Jazeera