Pogoršano ekonomsko povjerenje u eurozoni

Široka podrška euruPodrška evropskoj integraciji širom EU se od početka dužničke krize jako smanjila, no rijetki Evropljani žele ukidanje eura, a najmanje Grci, pokazalo je novo ispitivanje javnog mnijenja.
Sve veći broj ljudi u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Španiji, Italiji, Češkoj, Poljskoj i Grčkoj smatra da je integracija oslabila njihove ekonomije i pitaju se je li članstvo u EU, kaže se u izvještaju istraživačkog instituta Pew Research Center iz Washingtona.
Entuzijazam za EU se od 2009. godine povećao samo u Njemačkoj: članstvo u EU pozitivnim smatra 65 posto Nijemaca, dva posto više nego ranije.
Premda 54 posto Španaca sumnja u vrijednost članstva u EU, oni ipak ne traže odbacivanje eura: zajedničku valutu podržava 60 posto Španaca.
Povratak drahme želi samo 23 posto Grka.
Protivljenje euru najsnažnije je u Italiji: vraćanje lire želi 40 posto ispitanika, no većina je i dalje za euro.
S druge strane, 73 posto Britanca smatra da je dobro što su izvan eurozone.
Ekonomsko povjerenje u eurozoni u maju je značajno pogoršano, dok su za takvu situaciju najviše odgovorni sektor poslovanja i industrije, pokazuju podaci Evropske komisije (EK).
U saopćenju EK-a, izvršnog tijela Evropske unije, navodi se da je indeks ekonomskog povjerenja u 17 zemalja zone eura u maju pao za 2,3 poena, na 90,6 poena, prenosi AP.
To je veći pad od očekivanog i mogao bi biti pokazatelj širenja dužničke krize na čitavu regiju.
Ovakav pad je, kako navodi EK, bio posljedica slabljenja povjerenja u svim poslovnim sektorima, naročito u oblasti industrije i maloprodaje.
Ekonomsko povjerenje širom 27-člane EU je, također, prema podacima EK-a, zabilježilo pad.
Porast novčane mase na tržištu eurozone, koji je ključni pokazatelj potražnje u ekonomiji, usporen je u aprilu, saopćila je u srijedu Evropska centralna banka (ECB).
Usporavanje rasta M3
Taj takozvani indikator M3 povećan je pošlog mjeseca za 2,5 posto, poslije rasta od 3,1 posto u martu, prenosi AFP.
Usporavanje je bilo neočekivano, s obzirom na to da su analitičari prognozirali porast od 3,5 posto.
Evropska centralna banka smatra indikator M3 ključnim pokazateljem inflatornih pritisaka i na osnovu njega određuje visinu kamatnih stopa.
Cilj Centralne banke eurozone je da zadrži inflaciju u toj regiji ispod ali blizu nivoa od dva posto, ali je ona u aprilu iznosila 2,6 posto.
Stopa rasta zajmova banaka u eurozoni privatnom sektoru je u međuvremenu u aprilu usporila na 0,3 posto, sa 0,6 posto u martu, ukazala je ECB.
Taj pokazatelj govori da je odobravanje kredita privatnom sektoru u eurozoni i dalje slabo, uprkos tome što su banke u tom monetarnom bloku nedavno pozajmile od ECB-a ogromnu količinu jeftine gotovine.
Izvor: Agencije