Microsoft pokreće društvenu mrežu So.cl

Nakon višemjesečnog testiranja, Microsoft je svima otvorio pristup vlastitoj društvenoj mreži, prvenstveno namijenjenoj studentima.

So.cl  je koncipiran na pretraživanju interneta korištenjem Microsoftove tražilice, koja u društvenom okruženju dobiva funkciju umrežavanja korisnika.

Unutar mreže omogućeno je dijeljenje rezultata pretraživanja, njegovo komentiranje, usmjeravanje korisnika na sličan traženi sadržaj.

Na javnim unosima svi su pozvani dodati komentar ili početi diskusiju, koja bi trebala rezultirati uspješnijom pretragom interneta.

So.cl je kreiran kako bi donio novi kvalitet Microsoftovoj tražilici dodavanjem društvene komponente u rezultate pretraživanja.

Microsoft ovim projektom ima dvostruki cilj: formirati društvenu mrežu i poboljšati Bing, vlastitu tražilicu interneta, koja nije osobito popularna.

Prema podacima analitičara comScorea, Bingu pripada svega 15,3 posto tržišta pretraživanja weba u SAD-u.

Na globalnom tržištu taj postotak je puno niži i iznosi 4,7 posto.

Ništa osobito novo

Udio koji na globalnom tržištu zauzima Google iznosi 78,6 posto.

So.cl je kreiran kako bi donio novi kvalitet Microsoftovoj tražilici dodavanjem društvene komponente u rezultate pretraživanja.

Microsoft je još uvijek najveća softverska kompanija i, u želji da zadrži lidersku poziciju, ne može si priuštiti zanemarivanje novih područja koja se otvaraju u ICT industriji.

Zbog toga Microsoft ima igraču konzolu, uporan je u osvajanju tržišta pametnih telefona, a danas je jedan od najaktivnijih igrača u kreiranju cloud arhitekture.

So.cl ne nudi ništa osobito novo.

Korisnici Facebooka, a posebno Googleove društvene mreže, naći će se u poznatom okruženju, koje dosta podsjeća na postojeća rješenja.

Na vrhu stranice nalazi se formular putem kojeg se dodaju unosi inicirani pretragom ili vlastitim tekstom.

I ovdje su korisnici na početku pozvani da izgrade okvir za prikazivanje sadržaja koji žele pratiti izborom prijatelja i tema.

Komunikacija unutar mreže podijeljena je na privatnu, određenu “prijateljima”, i javnu, u kojoj sudjeluju svi korisnici So.cl-a.

Microsoft je na svojoj društvenoj mreži važan prostor dodijelio zabavi, koju je zamislio kao zajedničko gledanje video sadržaja.

Međusobno povezivanje

Integracija društvene komponente u pretraživače sve je popularnije područje, koje već godinama intenzivno koristi Google.

Korištenjem manualnih filtara internetski sadržaj je lakše oblikovati u pravi kontekst i korisnicima ponuditi preciznije odgovore.

Microsoftov So.cl takav koncept želi iskoristiti i za međusobno povezivanje.

Korisnici očito mogu doći do kvalitetnijih rezultata korištenjem iskustva prethodnika, saradnjom u pretraživanjima.

So.cl je ipak prvenstveno namijenjen studentima, koji su donedavno bili i jedini korisnici.

Problem Microsofta i njegove nove društvene mreže je što vjerovatno ne žele svi dijeliti informacija o vlastitim internetskim pretragama.

So.cl je ipak prvenstveno namijenjen studentima, koji su donedavno bili jedini korisnici.

Naravno, Microsoft sigurno ne bi imao ništa protiv da se njegova društvena mreža svidi i puno široj publici.

Facebook je također krenuo kao ekskluzivna mreža američkih univerziteta, najprije Harvarda, koja je brzo izašla iz svojih okvira, a danas obuhvata preko 900 milijuna korisnika.

Izvor: Agencije


Reklama