Razočaravajući izlazak Facebooka na burzu

Najviša vrijednost dionice iznosila je 45 dolara, nakon čega se više puta spuštala na startnih 38 dolara (AFP)

Piše: Robert Gabelić

Prvi dan na burzi Facebook je razočarao. Investitori koji su uspjeli sudjelovati u inicijalnoj javnoj ponudi (IPO) i upisati dionice ovog petka nisu imali puno razloga za veselje.

Cijena dionice najveće društvene mreže koja na NASDAQ-u  kotira pod simbolom FB od inicijalnih 38 dolara porasla je u prvoj transakciji  za 10,5 posto, na 42,05 dolara. 

Najviša vrijednost dionice iznosila je 45 dolara, nakon čega se više puta spuštala na startnih 38 dolara, razinu na kojoj je završio prvi dan trgovanja.

Nakon startne euforije, pred najpopularnijom društvenom mrežom ipak je velik je izazov. 

Zainteresirani mali ulagači koji nisu imali priliku sudjelovati u Facebookovom IPO-u tako su ipak dobili priliku kupiti željenu dionicu na otvorenom tržištu po cijeni kao i veliki institucionalni investitori.

Veliki interes

Ogromna zainteresiranost za dionicama najveće društvene mreže potvrđena je prve sekunde u kojoj je prodato 80 milijuna Facebookovih dionica. Ukupno ih je u opticaj inicijalnom ponudom pušteno blizu 422 milijuna.

Trgovinski dan na NASDAQ-u započeo je tradicionalnim zvonom, koje je elektronski iz svog sjedišta u Californiji pokrenuo Mark Zuckerberg, osnivač Facebooka.

Za tu priliku zaposlenici Facebooka okupili su se u predvorju kompanije, gdje im se priključio Robert Greifeld, glavni direktor najveće američke elektroničke burze dionica kojoj je sjedište u New Yorku.

Kupnjom dionice kupuje se budućnost kompanije, a u Facebook očito mnogi vjeruju.

Nakon startne euforije, pred najpopularnijom društvenom mrežom ipak velik je izazov. Uz aktualnu cijenu dionice od 38 dolara, ukupna tržišna kapitalizacija Facebooka 105  puta je veća od ukupne dobiti koju je kompanija u prošloj godini uspjela ostvariti. 

Konzervativni analitičari sumnjaju u kontinuiran rast sljedećih godina koji bi mogao opravdati trenutnu cijenu. Za usporedbu, isti omjer cijene i zarade kod Googleove dionice iznosi blizu 18, što je 6 puta manje. Nisu svi analitičari skeptični oko vrijednosti Facebooka kojem je trenutno najveća vrijednost velika korisnička baza od 900 milijuna korisnika.

Poput filmskog spektakla

Facebook je u javnu ponudu ušao kao treća najveća kompanija. Samo dvije kineske banke vrijedile su više prije izlaska na burzu. Od svih tehnoloških kompanija, Facebook je organizirao najveću inicijalnu javnu ponudu, prikupivši 16 milijardi dolara. 2004. godine. Google je svojim IPO-om uspio prikupiti ‘samo’ 2,2 milijarde dolara.

Nakon inicijalne ponude, osnivač Facebooka ima 20,3 milijarde dolara u dionicama, a NASDAQ  još jednog internetskog diva ravnopravnog Googleu, Microsoftu, Appleu.

Facebookov izlazak na burzu puno je više od poslovnog događaja. Cijeli IPO više je sličio na Hollywoodski spektakl, nastavak filma “Društvena mreža”, koji smo imali prilike gledali u kinima prije dvije godine.

Facebook je snažno utjecao na internetsku komunikaciju, pokrenuo je društvene promjene koje se brzo prenose u poslovni i politički svijet. Izborne kampanje bez Facebooka danas su mnogima nezamislive, baš kao i komunikacija s kupcima.

Priča o studentu koji je stvorio najveću društvenu mrežu dobila je svoj epilog,  desetke milijunaša i ponekog milijardera koje predvodi Mark Zuckerberg.

Nakon inicijalne ponude, osnivač Facebooka ima 20,3 milijarde dolara u dionicama, a NASDAQ  još jednog internetskog diva ravnopravnog Googleu, Microsoftu, Appleu.

Nakon izlaska na burzu, pritisak investitora na upravu s ciljem maksimiziranja profita sigurno će se povećati.

Za korisnike to znači više marketinga na ‘timelineu’. Facebookova mobilna aplikacija koja je do sada bila pošteđena reklama, a koja je sve popularnija, prva je na redu za promjene.

Unatoč tome, Facebook mora ostati privlačan svojim korisnicima, što mu je najveći izazov. Konkurencija na internetu udaljena je svega jedan klik miša.

Izvor: Al Jazeera


Reklama