Recesija približila Kinu i Njemačku

Objavljeni su posljednji podaci o industrijskoj proizvodnji u Njemačkoj, koji ruše nade da bi ova zemlja mogla da podstakne rast u ostalim zemljama eurozone.
Proizvodnja u aprilu neočekivano je pala na najniži nivo od 2009. Indeks menadžera nabavke pao je za dva stepena na 46. A to je znatno ispod brojke 50, koja je signal ekonomskog rasta.
U februaru potražnja nije rasla očekivanim tempom, iako je broj narudžbi iz zemalja koje nisu članice Evropske unije ulijevao blagi optimizam.
U svakom slučaju, njemačke kompanije očekuju izazovi u narednom periodu, a sve oči su uprte u Volkswagen.
Smanjen izvoz
Glavni uzrok pada proizvodnje u aprilu je smanjeni izvoz.
Dužnička kriza eurozone obeshrabrila je najveće njemačke trgovačke partnere.
Rob Dobson, ekonomista, kaže:
„I indeks novih narudžbi je u padu. Izvoz je njemački prioritet i osnova za nova radna mjesta. Tako da ima razloga za zabrinutost ako nastavi padati ovako oštro“.
Sudeći prema posljednjim pokazateljima njemačke privrede, Sajam u Hanoveru, koji je okupio više od 6.000 izlagača, nije mogao doći u bolje vrijeme.
Otvorili su ga njemačka kancelarka Angela Merkel i kineski premijer Wen Jiabao. On je na otvaranju upozorio da je ekonomska kriza još u zamahu.
Hannover Messe je najveći svjetski industrijski sajam. Osim toga, prilika je za sastanak lidera dvije najveće svjetske industrijske sile Kine i Njemačke.
Odnosi ovih dviju zemalja sve više jačaju. Angela Merkel prije samo dva mjeseca bila je u Pekingu a kineski premijer Wen Jiabao sada je u Hanoveru.
Prošle godine izvoz njemačkih proizvoda u Kinu, koji uključuje i vrlo skupe automobile, skočio je za 22 posto. Zahvaljujući tome Njemačka je izbjegla recesiju.
Svoju saradnju proširit će i potpisivanjem ugovora o izgradnji Volkswagenove fabrike u Kini, koja će godišnje proizvoditi 50 hiljada vozila.
S druge strane, Kina je najveći svjetski proizvođač roba široke potrošnje, čak 80 posto. Njemačka je najveći evropski kupac kineskih proizvoda.
No, kriza eurozone poljuljala je kineski izvoz. Kina se oduprla pritiscima masovno kupujući obveznice zemalja pogođenih krizom.
“Ako pogledate na koji način su se Kina i Njemačka zajedno borile protiv globalne finansijske krize i krize eurozone shvatit ćete značaj naše saradnje“ kazao je Wen Jiabao, premijer Kine.
Sredstva MMF-u
I MMF je dobio značajna sredstva od Kine koja na taj način pokušava dobiti veća glasačka prava pri donošenju odluka u toj instituciji.
Njemačka šuti i ne komentira takve poteze niti se oglašava u vezi s poštivanjem ljudskih prava u Kini, jer ekonomski interesi su mnogo važniji.
Sjedinjene Američke Države najveće su izvozno odredište Njemačke, no predviđanja su da će 2015. godine SAD to mjesto ustupiti Kini.
Izvor: Al Jazeera