Italija najveći trgovinski partner Srbije

Očekuje se da Fiat Automobili Srbija proradi punim kapacitetom od 200.000 kola godišnje

Italija je najznačajniji spoljno-trgovinski partner Srbije iz Evropske unije (EU), jer je ukupna razmjena u 2011. godini bila preko 3,1 milijardu dolara, a po visini investicija je na šestom mjestu, s oko milijardu eura uloženih sredstava i opreme.

Dvije zemlje vezuju komplementarnost privrednih struktura, tradicionalni poslovni odnosi i prirodno-geografska upućenost.

Srbija ima deficit u razmjeni s Italijom, jer je uvoz iz te zemlje u 2011. godini iznosio oko 1,8 milijardi dolara, a izvoz iz Srbije oko 1,3 milijarde dolara.

Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 72,5 posto, znatno iznad prosjeka za EU (60,6 posto) i ostale najvažnije zemlje partnere, a razmjena je porasla čak 21 posto u odnosu na 2010. godinu.

Srbija ima deficit u razmjeni s Italijom, jer je uvoz iz te zemlje u 2011. godini iznosio oko 1,8 milijardi dolara, a izvoz iz Srbije oko 1,3 milijarde dolara.

Italija je u proteklih 20 godina bila uvijek na jednom od prva tri mjesta kada je u pitanju plasman roba iz Srbije.

U 2010. godini je izvoz na italijansko tržište dostigao 22,4 posto ukupnog izvoza Srbije na tržište EU, odnosno 12,3 posto ukupnog izvoza u druge zemlje.

Pokrivenost uvoza izvozom početkom 2011. godine je dostigla 90,3 posto, po čemu je Italija ispred rezultata koje Srbija ima s drugim EU partnerima i EU u cjelini.

Četvrtina bankarskog tržišta

Od posebnog je značaja početak inicijative između Fiata i Zastave na proizvodnji modela Punto u Kragujevcu, a poslije svjetske premijere Fiata 500L u Ženevi, ove sedmice, najavljeno je da u maju počinje serijska proizvodnja tog automobila u Srbiji.

Kada Fiat Automobili Srbija (FAS) proradi punim kapacitetom od 200.000 kola godišnje, očekuje se da će izvoz vozila iz zemlje vrijediti najmanje 1,5 milijardu eura godišnje.

Trenutno u Srbiji ima oko 200 preduzeća s učešćem italijanskog kapitala, čiji se ukupan promet poslovanja procjenjuje na 2,4 milijarde eura godišnje, a broj zaposlenih dostiže cifru od 18.000.

U pocesu privatizaciji italijanske firme zauzimaju drugo mjesto po broju kupljenih preduzeća.

U bankarsko-finansijskoj saradnji značajno je prisustvo četiri italijanske banke na srbijanskom bankarskom tržištu (Intesa, UniCredit, Findomestic i San Paolo).

Ove banke su “merdžovale” postojeće domaće banke preuzimanjem njihovih akcija, za razliku od drugih stranih banaka u Srbiji, koje su pravo rada stekle kroz kupovinu licenci od Narodne banke Srbije (NBS).

Italijanske banke čine 25 posto bankarskog tržišta u Srbiji po vrijednosti kapitala.

U oblasti osiguranja Assicurazioni Generali je preuzeo Delta Osiguranje, dok je DDOR Novi Sad postao dio grupacije Fondiaria, što zajedno nosi oko 50 posto tržišta osiguranja u zemlji.

Izvor: Agencije


Reklama