EU napravila novu reformu cijena roaminga

Dogovor najavljen u srijedu 28. marta trebao bi biti odobren u Evropskom parlamentu u maju (EPA)

Evropska komisija, evropski zakonodavci i vlade dogovorili su reforme cijena roaminga u mobilnoj telefoniji, čime klijenti plaćaju manje cijene poziva, tekstualnih poruka i korištenja mobilnog interneta kada putuju u inostranstvo.

U junu 2007. godine Evropska komisija uvela je regulacije čime su postavljene granice cijena na troškove prekograničnog korištenja mobitela u Evropi.

 

Cijene poziva na putovanju iz jedne u drugu članice EU ne mogu biti veće od 29 eurocenti po minuti, dok minuta primljenog poziva korisnika u inostranstvu ne bi trebala biti skuplja od osam eurocenti. Slanje tekstualnih poruka imat će ograničenu cijenu na devet eurocenti.

Intervencija izvršnih tijela EU bila je ograničena samo na roaming, jer su domaći pozivi ostali u nadležnosti državnih regulatora. Prva ograničenja nisu se odnosila ni na tekstualne poruke ni na internet.

Druga regulacija, koja je na snagu stupila 2009. godine, ide ka postepenom smanjenju „roaminga“ za razgovore, zajedno sa garancijama protiv „šokantnih računa“ za internet.

U julu 2011. godine, Komisija je predložila treću regulaciju „roaminga“ i najavila planove velike reforme evropskog tržišta za prekogranične telefonske pozive obavljene mobitelom, smanjenjem cijena i otvaranjem pristupa tržištu novim ponuđačima usluga.

Ove mjere su trebale eliminirati razlike u prekograničnim pozivima, najavivši kako ograničenja cijena neće biti neophodna od 2016. godine.

Dogovor najavljen u srijedu, 28. marta 2012. godine, trebao bi biti odobren u Evropskom parlamentu tokom maja ove godine, a na snagu bi trebao stupiti u julu.

Velike promjene

Reforma, kojoj su se oštro protivile mnoge grupe najvećih telekoma u Evropi, poput kompanija Telecom Italia i Telefonica, uključuje ograničenja cijena za korisnike koja će se godišnje smanjivati do 2014. godine.

No, možda je važniji cilj dogovora, a to je povećanje konkurencije, jer su korisnici dobili mogućnost izbora mobilnog operatera kada napuste svoju državu. To znači da kreatori evropske politike pokušavaju stvoriti novo tržište usluga roaminga, umjesto da od korisnika traže da koriste operatore iz svoje domovine.

Kako bi to napravili smanjili su za 50 do 90 posto veleprodajne cijene, koje operatori naplaćuju jedni od drugih kako bi iznajmili pristup mreži u nadi da će poboljšati njihov promet među onim klijentima koji putuju van države.

Stephane Beyzian, telekom analitičar u investicionoj banci Raymond James, kaže kako nije siguran da će veći operateri rado prihvatiti takve dogovore u vezi s roamingom, pošto bi oni „pojeli“ unosne izvore profita.

„Nije jasno da će se stvoriti novo tržište. Operateri će se možda pokušati usprotiviti“, smatra on.

Paul Lambert, analitičar konsultantske agencije Informa, predviđa velike promjene.

„Evropski korisnici mobilne telefonije će imati velikog benefita od radikalnih promjena ‘roaming’ tržišta, dok će operateri imati problema“.

Reakcija agencije

Zakonodavci u EU devet mjeseci su diskutovali koliko će smanjiti troškove „roaminga“. Konačne cijene su dosta niže od početnog prijedloga Komisije napravljenog u julu. 

Trgovinska agencija GSMA, koja predstavlja telekom operatore u saopćenju je navela kako ograničenja cijena idu predaleko i kako joj više odgovaraju raniji prijedlozi za balans između kontrole cijena i mjera za stvaranje konkurencije.

Prema novom dogovoru, koji stupa na snagu sredinom 2012. godine, cijene poziva na putovanju iz jedne u drugu članicu EU ne mogu biti veće od 29 eurocenti po minuti, dok minuta primljenog poziva tokom korisnikovog boravka u inostranstvu ne bi trebala iznositi više od osam eurocenti.

Slanje tekstualnih poruka imat će ograničenu cijenu na devet eurocenti.

Do 2014. godine, ova ograničenja bi trebala biti smanjena za trećinu.

Evropski zvaničnici će prvi put ograničiti cijene troškova korištenja interneta na mobilnim telefonima i tablet-kompjuterima na 70 eurocentri po megabajtu 2012. godine, te 20 eurocenti u 2014. godini.

Izvor: Agencije


Reklama