Ekspert za zdravstvo u utrci za šefa SB-a

Ngozi Okonjo-Iweala je bila jedan od čelnika SB-a od 2007. do 2011. godine (AFP)

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama predložio je Amerikanca južnokorejskog porijekla Jim Yong Kima (52) za narednog predsjednika Svjetske banke.

Analitičari navode da nominacija predsjednika koledža Dartmouth i bivšeg direktora ogranka za HIV i AIDS u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) predstavlja iznenađenje.

Tri afričke zemlje usvojile su nominaciju nigerijske ministrice finansija Ngozi Okonjo-Iweala za predsjednicu Svjetske banke.

Američki državljanin je na čelu Svjetske banke od osnivanja 1944. godine, ali zemlje u razvoju ističu da je vrijeme za promjenu.

Ekspert za globalno zdravlje

Rok za nominaciju za zamjenu trenutnog predsjednika Svjetske banke Roberta Zoellicka ističe u petak navečer.

Kim nije ranije pominjan među imenima koja su se pojavljivala pri Obaminom razmatranju Zoellickovog nasljednika na funkciji.

Među imenima koja su pominjana su, između ostalih, bivši savjetnik u Bijeloj kući Larry Summers, direktorica “Pepsija” Indra Nooyi i ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u Ujedinjenim narodima Susan Rice.

Kim je među vodećim ličnostima u oblasti globalnog zdravlja. Pored rada u WHO, on je jedan od osnivača zdravstvene organizacije “Partneri u zdravlju” 1987. godine.

Rođen je u Seulu, ali se sa porodicom preselio u SAD kada je imao pet godina.      

Borba protiv siromaštva

Angola, Nigerija i Južnoafrička Republika zajedno su nominirale Okonjo-Iweala za čelnicu SB-a.

“Ponosni smo što možemo potvrditi da će nigerijska ministrica finansija Ngozi Okonjo-Iweala biti kandidat”, rekao je on novinarima nakon susreta s ministricom.

“Imam dugogodišnje iskustvo u SB-u, u vladi i u diplomatiji. Dijelim viziju SB-a, a to je strastvena borba protiv siromaštva”, izjavila je Okonjo-Iweala.

Okonjo-Iweala, koja je bila jedan od čelnika SB-a od 2007. do 2011. godine, odgovara svim kriterijima selekcije koje je odredio upravni odbor.

Aktuelni predsjednik SB-a Zoellick odlazi sa funkcije u junu, kada mu ističe petogodišnji mandat.

Bivši kolumbijski ministar finansija Jose Antonio Ocampo također je jedan od potencijalnih kandidata.

SAD imaju najveću podršku u SB-u, koja ima 187 članica, pa se očekuje da će izbor novog predsjednika ove finansijske institucije biti formalnost.

SB i Međunarodni monetarni fond (MMF) osnovani su na konferenciji u Braton Woodsu 1944. godine, kao tijela koja reguliraju trgovinu među državama poslije velike depresije i Drugog svjetskog rata.

Izvor: Agencije


Reklama