Britanija u lovu na niske kamatne stope

Tražnju britanskih obligacija podstakla je Banka Engleske svojim programom kupovine aktiva (Getty Images)

Ministarstvo finansija Velike Britanije, s reputacijom “mirne luke” za investicije, razmatra više inicijativa, među kojima i mogućnost emitiranja državnih obveznica s periodom dospjeća od 100 i više godina, u nastojanju da iskoristi sadašnje niske kamatne stope radi sniženja troškova opsluživanja duga u budućnosti, saopćili su vladini izvori.

Suvereni dug Velike Britanije za sada je na nivou od 65 posto bruto društvenog proizvoda (BDP), prinosi državnih obveznica su na historijskom minimumu, a povjerenje investitora se objašnjava uspjehom zemlje u realizaciji ambicioznog programa na smanjenju budžetskog deficita, objavio je Wall Street Journal (WSJ).

Britanski ministar finansija George Osborne, prema informacijama izvora lista, priprema se za brojne sastanke s ekspertima i investitorima kako bi razmotrio potencijalnu tražnju superdugoročnih, ili čak takozvanih vječnih obveznica bez fiksiranog roka dospjeća, koji emitent samostalno određuje.

Suvereni dug Velike Britanije je na nivou od 65 posto BDP-a, a prinosi državnih obveznica su na historijskom minimumu.

Vladina služba za upravljanje dugom će sljedeće sedmice početi konsultacije o tim super-dugoročnim i vječnim obveznicama koje nikada neće biti otplaćene, ali će zauvijek biti opterećene kamatama.

Velika Britanija već ima iskustva s plasmanom super-dugih obveznica – stogodišnji bondovi su emitirani početkom 20. vijeka, poslije Prvog svjetskog rata.

Državne obveznice Velike Britanije imaju prosječan rok dospjeća od deset godina, što je bezmalo dvostruko duže od obveznica većine razvijenih zapadnih zemalja, zajedno sa SAD-om.

Kvantitativno labavljenje

Najduži period dospjeća britanskih vladinih obveznica trenutno iznosi 50 godina.


George Osborne [AFP/Getty]

Koaliciona vlada Velike Britanije želi iskoristiti pogodnost sadašnjih ultra-niskih kamatnih stopa na britanske obveznice da bi jeftino pozajmila novac od institucionalnih investitora.

U srijedu je prinos na desetogodišnje britanske vladine obligacije iznosio 2,3 posto, što je niže nego u zemljama s manjim budžetskim deficitima od britanskog.

“Smatra se da je stabilnost dužničkog bremena veća ako je period dospjeća duži”, ukazala je direktor za istraživanja na trgovinskom sajtu Forex.com Kethline Brooks.

Investitorska tražnja britanskih vladinih obveznica je velika zahvaljujući vladinim naporima za smanjenje duga i izbjegavanje duboke krize koja je zahvatila eurozonu.

Tražnju britanskih obligacija podstakla je Banka Engleske svojim programom kupovine aktiva, poznatim kao kvantitativno labavljenje, čiji je cilj pružanje podrške ekonomskom rastu.

Izvor: Agencije


Reklama