Potraga za 600 miliona novih radnih mjesta

Međunarodna privreda bi morala kreirati 600 miliona novih radnih mjesta za period do 2020. godine da bi prihvatila mlade ljude koji se priključuju svjetskoj radnoj snazi, kao i da bi podstakla razvoj, popravila položaj žena i spriječila nemire, saopćila je Svjetska banka (SB) u najnovijem izvještaju.
Da bi se održao nivo zaposlenosti radno sposobnog stanovništva, potrebno je da 2020. godine bude oko 600 miliona više radnih mjesta u odnosu na 2005. godinu, navodi se u izvještaju o svjetskom razvoju, objavljenom na portalu SB-a.
Preko 175 miliona novih radnih mjesta, ili oko milion mjesečno, potrebno je u regijiistočne Azije i Pacifika, kao i u južnoj Aziji.
Broj zaposlenih u podsaharskoj Africi treba biti uvećan za oko 50 posto, odnosno 2,7 posto godišnje.
Međutim, u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji, čija stanovništva stare, u istom periodu će biti potrebno svega oko 2,4 miliona novih radnih mjesta, navodi SB.
Mladi i produktivnost
Smanjenje broja stanovnika predstavlja problem u brojnim zemljama, upozorava ova institucija.
U Bugarskoj je broj stanovnika između 1990. i 2010. godine smanjen 15 posto, a predviđa se da će ta zemlja do 2050. godine imati do 40 posto manje stanovnika u odnosu na vrhunac iz sredine 1980-ih.
Druge istočne i jugoistočne evropske zemlje, poput Bosne i Hercegovine, Moldavije, Rumunije i Ukrajine, kreću se sličnom putanjom.
Povećanje produktivnosti veoma je važno za očuvanje životnog standarda u zemljama sa starijim stanovništvom i manjim brojem radno sposobnih ljudi.
U brojnim državama istočne Evrope, ako ne dođe do rasta produktivnosti, pad životnog standarda će ugroziti grupe stanovništva kojima najviše prijeti siromaštvo.
Razlog za zabrinutost je sve veća nezaposlenost među mladima, napominje se u izvještaju.
Važnost malih preduzeća
Nedavni nemiri u arapskom svijetu i južnoj Evropi ukazali su na nezadovoljstvo mladih obrazovanih ljudi slabom ponudom poslova i lošim uslovima rada.
Iako mladi ponajviše osjećaju krizu na tržištu rada, predsjednik Evropske komisije (EK) Jose Manuel Barroso je nedavno pohvalio Sloveniju kao primjer zemlje koja provodi kvalitetnu politiku zapošljavanja mladih.
SB napominje da mala preduzeća i samozapošljavanje igraju važnu ulogu u kreiranju radnih mjesta, čak i u zemljama s visokim i srednjim primanjima.
Uloga malih kompanija posebno je značajna u uslužnom sektoru.
Čak i u zemljama istočne Evrope, gdje je privatni sektor tek dvije decenije star, mikropreduzeća su izvor 10 do 20 posto zaposlenosti u prerađivačkom sektoru i 30 do 50 posto zaposlenosti u uslužnom, navodi Svjetska banka.
Izvor: Agencije