Nova pravila za velike trgovačke lance

Globalizacija u poslovanju ne znači nužno i povećanje profita. Najveći britanski maloprodajni lanac Tesco bilježi gubitke kako kod kuće, tako i u inostranstvu i nije jedini.

Na jednom od najvećih tržišta na svijetu, strani trgovački lanci, nikako da pridobiju povjerenje kineskih potrošača.

U Velikoj Britaniji jedna od deset funti, koje se potroše u maloprodaji, potroše se u lancu Tesco. No prvi put u 20 godina, Tesco posluje negativno.

Kultura kupovine

To su djelimično ispravili investiranjem milijarde funti u obnovu trgovačkih centara. No za pravi rast, analitičari smatraju da su im potrebni bolji rezultati na stranim tržištima.

“Gledajući dugoročno, oni trebaju biti na tržištima poput Kine i Indije, ili, poput Walmarta i Carrefoura, na tržištu Latinske Amerike. Ta tržišta u razvoju su veoma bitna”, kaže tržišni analitičar Bryan Roberts.

No, strana tržišta ih ne čekaju raširenih ruku. Većina Kineza hranu i dalje kupuje na zelenim pijacama.

Najveći dio tržišnog kolača ima tajvanski Sun Art Retail, dok iza njega slijede američki Walmart, te francuski Carrefour.

Sun Art Retail, čiji se hipermarketi zovu RT-Mart, uspješniji su od konkurencije zato što su u svoje poslovanje uključili i lokalnu kulturu kupovine.

‘Zlatna sredina’

Svako bira svoj komad mesa ručno, baš kao i na zelenim pijacama. Akcije su posvuda, a red za kokošija jaja za kupce je pozitivna stvar.

“Ovdje su jaja svježa jer je promet veliki, a cijene su malo jeftinije nego na zelenoj pijaci”, kaže kupac Yao Jinghua.

Američki lanac Walmart smješten je u blizini RT-marta. No gužve u njemu gotovo da nema nikad.

“Jednostavnije je reći šta je to dobro u RT-Martu, nego šta je loše u Walmartu. RT-Mart najbolje izlaže svježe proizvode poput perutnine ili morskih plodova”, kaže tržišni analitičar Philip Smiley.

Svi pokušavaju pronaći balans između tradicionalne i moderne kupovine. Kompanija koja postigne tu zlatnu sredinu, osvaja i novčanike najvećeg potrošačkog tržišta na svijetu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama