Bijeg u gradove šteti kineskoj poljoprivredi

Sa blizu 1,3 milijardi stanovnika, Kina je najmnogoljudnija zemlja na svijetu. Ona je i najveći poljoprivredni proizvođač, čije obradivo zemljište čini devet posto ukupnog svjetskog obradivog zemljišta.

Ali, skoro 700 miliona poljoprivrednika više nije u mogućnosti obrađivati toliku zemlju.

Ma Fengmei i njen suprug ove godine sade bijeli luk. Kao i mnogim generacijama prije njih, različiti usjevi već godinama osiguravaju hljeb na stolu.

Ali, Ma ima drugačije planove za svoju djecu.

“Moj sin studira u gradu. Nakon što završi fakultet željela bih da nastavi raditi u gradu. Ne želim da se vraća ovdje”, kaže ona.
To je san koji je postao stvarnost za mnoge.

U selu Điangđa nema omladine. Većina je u velikim gradovima, u potrazi za boljim životom.

Peng Ying Yun (55) sada pomaže samo njen suprug. Ona kaže kako ne zna koliko dugo će se moći oslanjati na zemlju kako bi preživjeli.

Vlada planira investicije

“Htjeli smo zasaditi lubenice, zbog bolje zarade, ali teške su za uzgajanje. Nismo više u snazi. Vjerovatno ćemo morati izdati zemlju kada budemo prestari da je obrađujemo”, rekla je ona.

Vlada planira nove investicije u poljoprivredu, kako bi se modernizirale metode obrađivanja zemlje. No, promjene koje se odvijaju paralelno s tim investicijama otežavaju planove.

“Ako pogledate prošlu godinu, 51 posto stanovništva živjelo je u urbanim centrima. Ako se tako nastavi, uskoro će ih biti 60 posto. To znači manje ljudi u poljoprivredi. Uskoro će četiri osobe na selu hraniti šest osoba u gradu”, izjavio je tržišni analitičar Wen Tiejun.

Dok ostatak svijeta zavisi od trgovine i muči se s rastom cijena hrane, Kina se ponosi time što ima poljoprivrednike poput Ma koji doprinose cilju ultimativne samoodrživosti.

Ali, ukoliko se ne uspostavi balans između tradicionalnog i modernog, odnosno ruralnog i urbanog, Kina bi mogla početi uvoziti hranu, poput ostatka svijeta.

Izvor: Al Jazeera


Reklama