Mencinger: Kriza prerasta u socijalni haos

Međunarodne finansijske institucije čovječanstvu prave mnogo više štete nego koristi, jer diktiraju zemljama šta trebaju uraditi, izjavio je profesor Pravnog fakulteta na Univerzitetu u Ljubljani Joža Mencinger.
“Pogotovo to čine kada su ih države zbog zaduženja obavezne slušati”, rekao je on, ocjenjujući da “štedna histerija” i smanjivanje javnog sektora samo produbljuju krizu koja će prerasti u socijalni haos.
Mencinger je za beogradske Večernje novosti naglasio da državama nije potreban Međunarodni monetarni fond (MMF) da im kaže da treba provesti reformu penzionog sistema.
On smatra da prave razloge za ekonomsku krizu ne treba tražiti u većoj potrošnji, nego u preraspodjeli društvenog proizvoda na štetu rada i u korist kapitala, koja traje decenijama i koja je povećavala jaz između štednje i investicija.
Krivica banaka
Prema njegovim riječima, viškovi štednje korišteni su za privatizacije, preuzimanja preduzeća i špekulacije, a proizvodnja je, uz to, prenošena u zemlje s jeftinom radnom snagom, što je još više povećavalo jaz između ponude i potražnje.
Mencinger je kazao da se za krizu okrivljuje javni sektor, umjesto da se smanjuje finansijski sektor i da se zabrane mnogi “finansijski proizvodi”, koji nisu ništa drugo nego instrumenti za pljačku.
On smatra da se trebalo prići preraspodjeli u korist rada i dodao da su banke krive za velike deficite i povećanja javnih dugova.
Mencinger je naveo da slobodnih tržišta jednostavno nema i da niko ne čeka na proizvode iz Srbije ili Slovenije, koje, kao male zemlje, zavise od izvoza.
Izvor: Agencije