Kriza skratila prisustvo lidera u Davosu

Drugi dan Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu. Ista tema kao i juče. Kriza eurozone. Vješto je izbjegnut susret Angele Merkel i Davida Camerona. Njemačka Kancelarka je Forum otvorila juče i rano jutros otišla, dok je britanski premijer stigao nešto kasnije. Za razliku od Brisela, u Davosu je mogao da računa na saveznike. Zajedničko im je da svi dolaze s druge strane Atlantik, i da im, jednako kao i Cameronu, sve više smeta njemačko liderstvo u Evropi.
Njemačka je bacila rukavicu, došao je red na Britaniju.
Bez odstupanja
Razlike u pristupu rješavanju evropske krize lidera ove dvije zemlje dovele su do razilaženja na posljednjem samitu u Briselu. Merkelova i Cameron ni sada ne odstupaju od svojih stavova. No, u jednom su saglasni.
„Evropska nekonkurentnost njena je najslabija tačka. Lisabonska strategija nije dovela do strukturalnih reformi koje trebamo. Statistika govori da je, prema podacima Svjetskog ekonomskog foruma, više od polovine članica Evropske unije manje konkurentno, nego što je to bilo u ovo vrijeme prošle godine. A pet članica je manje konkurentno od zemlje koja je prilično sklerotična, Irana“, kazao je Cameron.
Cameron jedno od rješenja vidi u otvaranju ka drugim tržištima.
„Neka Evropska unija potpiše trgovinske sporazume sa Indijom, Kanadom, Singapurom do kraja ove godine. Finaliziranje svih dogovora značiće novih 90 milijardi dolara za evropski BDP. I pogledajmo sve opcije koje nam se nude za postizanje dogovora između Evropske unije i Sjedinjenih Država. Taj dogovor bi mogao imati veći uticaj nego svi prethodni zajedno“, rekao je Cameron.
Njemačka kancelarka Angela Merker istakla je na otvaranju Foruma da je Njemačka pokazala odlučnost da u potpunosti odigra ulogu u borbi s krizom u eurozoni, ali neće davati obećanja koja ne može ispuniti.
Gates u borbi protiv AIDS-aŠef softverskog giganta Microsoft Bill Gates obećao je da će uplatiti 750 miliona dolara u svjetski fond za borbu protiv AIDS-a.
Gates, koji se obratio prisutnima na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, apelirao je na vlade da nastave podržavati fond uprkos ekonomskoj krizi, kako bi se spasili životi.
Društveno-privatna organizacija, koju podržavaju brojne slavne ličnosti, predstavlja oko četvrtinu međunarodnih resursa u borbi protiv HIV-a i AIDS-a, dok se iz ovog fonda finansiraju i projekti za sprečavanje i liječenje tuberkuloze i malarije. Prošle godine, iz fonda je saopćeno da je primoran na finansijske rezove te da neće biti novog priliva novca, niti odobravanja grantova do 2014.
Uoči početka Foruma, više od 2.600 učesnika izrazilo je jasnu nadu da se eurozona pomjera sa ivice katastrofe, mada poslovni lideri upozoravaju da nedaće tog monetarnog regiona i dalje sputavaju globalni oporavak.
Od učesnika Foruma se traži da hitno pronađu načine za reformu kapitalističkog sistema, za koji se ocjenjuje da je “zastario i u propadanju”.
“Imamo opću krizu morala, nismo voljni investirati u budućnost, podrili smo socijalnu skladnost i u opasnosti smo da u potpunosti izgubimo povjerenje budućih generacija”, upozorio je domaćin i osnivač Foruma Klaus Schwab.
Era promjena
“Rješavanje poblema u kontekstu zastarjelih i odumirućih modela samo bi još više produbilo ponor. Nalazimo se u eri temeljnih promjena, koje hitno zahtijevaju nove načine razmišljanja umjesto uobičajenih”, rekao je Schwab (73), dodavši da za “kapitalizam u svom sadašnjem obliku nema mjesta u svijetu oko nas”.
Organizatori Foruma su ranije ovog mjeseca upozorili da finansijske teškoće iz posljednjih nekoliko godina podstiču ozlojeđenost, koja bi mogla razbuktati protekcionizam, nacionalizam i socijalne nemire.
‘Za kapitalizam u svom sadašnjem obliku nema mjesta u svijetu oko nas’, rekao je Schwab.
Grčka se nada postizanju sporazuma o razmjeni obveznica s privatnim kreditorima kako bi izbjegla bankrot, mada je još daleko od toga da takav sporazm bude osiguran.
Mnogi visoki zvaničnici eurozone, zauzeti rješavanjem krize u svom regionu, provest će na Forumu samo jedan dan, za razliku od prošlih godina.
Izvor: Al Jazeera i agencije