Novi propisi za banke u SAD-u

Banke koje su obuhvaćene propisom posjedovale su u septembru približno 4.100 milijardi dolara u osiguranim depozitima (Getty Images)

Najveće američke banke moraju, u okviru novog propisa koji je usvojen u utorak, pokazati kako bi „razbile“ svoju imovinu ukoliko bi im zaprijetila opasnost od bankrota.

Propis, koji je usvojila Američka federalna agencija za osiguranje depozita (FDIC), zahtijeva da banke s više od 50 milijardi dolara aktive dostave planove za nepredviđene slučajeve, odnosno mjere za opstanak, pri čemu će sedam banaka s imovinom većom od 250 milijardi dolara morati pokazati svoje planove do jula, dok će ostalih 30 banaka to morati učiniti do 2013. godine.

Ti testovi će pokazati koliko je svaka od banaka u stanju prebroditi pogoršanje ekonomskih uslova.

FDIC je također predložio poseban propis koji bi uskoro mogao zahtijevati od banaka s imovinom većom od 10 milijardi dolara da provode sopstvene godišnje stres-testove koji će pokazati njihovu sposobnost da opstanu pod različitim kriznim scenarijima, što predstavlja značajnu promjenu u načinu na koji federalni regulatori nadgledaju banke.

Ti testovi će pokazati koliko je svaka od banaka u stanju prebroditi pogoršanje ekonomskih uslova, kao što su povećanje nezaposlenosti i pad cijena kuća.

Spasavanje Wall Streeta

FDIC je stavio taj prijedlog, koji će pogoditi oko 190 banaka, na javnu raspravu i očekuje se da će ga finalizirati do jula.


JP Morgan Chase [Getty]

Oba propisa su predviđena u okviru finansijske reforme iz 2010. godine, prenosi AP.

Vlada SAD-a pokušava zahtjevom od banaka da pripreme planove za opstanak smanjiti potrebu za ponovnim spasavanjem Wall Streeta, poput onog tokom finansijske krize iz 2008. godine.

Banke, njih 37 koje su obuhvaćene tim propisom, posjedovale su na dan 30. septembra 2011. godine približno 4.100 milijardi dolara u osiguranim depozitima, ili 61 posto ukupnih američkih osiguranih depozita.

Najveće među tim bankama su JP Morgan Chase, Bank of America, City Bank, Wells Fargo, American Bank, PNC Bank i Bank New York Melon.

Godišnji stres-testovi pomažu američkoj vladi da kontrolira finansijsku snagu banaka.

Američkih 19 najvećih banaka prošle godine su prošle stres-testove, koje je provela Uprava federalnih rezervi (Fed), a predloženi sopstveni stres-testovi bi bili dodatni.

Izvor: Agencije


Reklama