Svi su imali korist od eura

Sve zemlje članice zone eura imale su korist u proteklih deset godina od uvođenja zajedničke evropske monete, a Austrija je izvukla najveću korist, dostigavši najviši rast bruto društvenog proizvoda (BDP) od svih zemalja zone eura, navodi se u studiji istraživačkog instituta Mackenzie.
Prema rezultatima ove ankete, Njemačka nije jedina zemlja koja je profitirila uvođenjem eura, prokomentirao je Frank Matern, direktor predstavništva instituta Mackenzie u Njemačkoj, prenosi belgijska štampa.
Bilans je pozitivan čak i kada su u pitanju Portugal i Grčka.
“I ostale zemlje zone eura također su osjetile prednosti na ekonomskom planu poslije uvođenja zajedničke monete”, dodao je on.
Bilans je pozitivan u tom pogledu čak i kada su u pitanju Portugal i Grčka.
BDP ovih dviju zemalja posebno pogođene dužničkom krizom bio bi još lošiji bez uvođenja eura, smatra Matern.
Intenzivirana trgovina
Austrija i Finska su osjetile najveću prednost u pogledu prelaska na zajedničku evropsku monetu.
BDP Austrije je u periodu između 1999. i 2010. povećan 7,8 posto, Finske 6,7 posto, Njemačke 6,4 posto, a Holandije za 6,2 posto.
Zemlje zone eura pogođene krizom imale su u proteklih deset godina nižu stopu rasta BDP-a: Italija 2,7 posto, Portugal 2,1 posto, Španija 0,7 posto, a Grčka 0,1 posto.
Zemlje zone eura pogođene krizom imale su u proteklih deset godina nižu stopu rasta BDP-a.
U studiji instituta Mackenzie, kako prenosi Tanjug, navodi se da su u globalu zemlje zone eura od uvođenja zajedničke monete imale rast BDP-a od 3,6 posto, ili priliv od 332 milijarde eura.
Takav rast se objašnjava intenziviranjem trgovinske razmjene, nižim porezima i nepostojećim valutnim rizikom.
Izvor: Agencije