Kina se ne oslanja na ruski gas

Kina je u novembru dogovorila povećanje isporuka iz Turkemnije za 25 milijardi kubnih metara gasa (EPA)

Kina planira povećati udio gasa u potrošnji energenata sa sadašnjih 3 na 10 posto do 2020. godine i već je ugovorila uvoz do 2018. godine, poslije čega će joj biti potrebni novi ugovori.

Uskoro će se Kina svrstati među najveće uvoznike gasa, s tim što ruski Gazprom najvjerovatnije neće biti njen najveći snabdjevač, već će tu ulogu imati Turkmenija ili čak SAD, procjenjuju analitičari francuske banke Societe General.

Uskoro će se Kina svrstati među najveće uvoznike gasa.

“Sudeći po stagnaciji u pregovorima oko cijene, Peking vjerovatno ne žuri da potpiše ugovor s ruskim Gazpromom“, ističe se u analitičkom izvještaju francuske banke.

Kina je u novembru dogovorila povećanje isporuka iz Turkemnije za 25 milijardi kubnih metara gasa, na ukupno 65 milijardi, podsjeća Reuters.
Sporazum s Kinom omogućio bi Rusiji da smanji zavisnost od evropskog tržišta gasa, koji Moskvi donosi oko 80 posto prihoda od izvoza tog energenta.

Gazpromu ostaje Evropa

Pregovori Moskve i Pekinga oko komercijalnih uslova isporuka traju već pet godina.


Societe General [EPA]

“Različite mjere koje preduzima Kina potkrepljuju naša predviđanja da će Peking prije pokušati dogovoriti se sa SAD-om oko isporuka tečnog prirodnog gasa, nego da se obrati Gazpromu”, ističu analitičari banke.

Povećanje eksploatacije gasa u SAD-u na rekordan nivo, zahvaljujući novim tehnologijama bušenja, omogućava ponudu tečnog gasa azijskim i evropskim zemaljama.

Zbog kineske politike, Evropa će ostati najvažnije izvozno tržište Gazproma, ocjenjuje Societe General, tako da će evropsko tržište biti obezbijeđeno najmanje do 2016. godine.

Analitičari ističu da se na evropskom tržištu 2011. i 2012. godine očekuje višak ponude gasa od 60 milijardi kubnih metara, dok je 2010. godine ponuda premašila potražnju za 10,5 milijardi kubnih metara.

Izvor: Agencije


Reklama