S&P potvrdio stabilan rejting Bugarske

Agencija za kreditni rejting Standard & Poor's potvrdila je u srijedu dugoročni suvereni kreditni rejting Bugarske i stabilne izglede, pohvalivši snažnu fiskalnu politiku vlade te zemlje.
S&P je potvrdila dugoročni suvereni kreditni rejting Bugarske na BBB, sa stabilnim izgledom, i kratkoročni rejting na A-3, prenosi AFP.
Država ima ‘solidne srednjoročne izglede rasta’, iako je agencija upozorila na ekonomsko usporavanje naredne godine.
Kreditni rejtinzi Bugarske, kako je objašnjava S&P, odražavaju stav o odlučnom provođenju fiskalne politike i niskom dugu.
Država ima “solidne srednjoročne izglede rasta”, iako je agencija upozorila na ekonomsko usporavanje naredne godine.
Očekuje se usporavanje privrednog rasta na 1,5 posto u 2012. godini u odnosu na ovogodišnji nivo od 2 posto, što je ispod budžetskih prognoza bugarske vlade od 2,3 posto privrednog rasta.
To odražava opće usporavanje glavnih trgovinskih partnera Bugarske u Evropskoj uniji (EU), nastavak slabljenja domaće potražnje i ključno devalviranje bankarskog sektora u stranom vlasništvu.
Dobro kapitaliziran i likvidan
Međutim, bugarska vlada je ove godine bila na putu da ispuni planirani budžetski deficit od 2,5 posto i 1,3 posto u 2012. godini.
S&P hvali bugarske vlasti
Zamrzavanje plata u javnom sektoru i provođenje penzionih reformi u 2012. godini, kako se objašnjava, doprinijet će nastojanju da se ostvari budžetski cilj.
Bugarski parlament je početkom ovog mjeseca usvojio zakon o veoma osporavanom povećanju granice za odlazak u starosnu penziju već od početka 2012. godine, kako bi olakšao nedovoljno finansiranje penzionog sistema.
Bugarski bankarski sektor – u kojem grčke banke imaju 25 posto udjela – bio je “dobro kapitaliziran i likvidan”, ocijenila je agencija, pohvalivši snažan regulatorni i nadzorni okvir centralne banke.
Agencija Moody's je prošle sedmice pohvalila budžetsku disciplinu Bugarske, dok je agencija Fitch zadržala svoj dugoročni kreditni rejting kao BBB-, iako je revidirala izgled rejtinga sa “pozitivnog”na “stabilan”.
Izvor: Agencije