Italijanske banke će povećati kapital

Italijanske banke su stabilne i sposobne da povećaju kapital, bez obzira na male prihode, saopćilo je Udruženje itlijanskih banaka (ABI).
Prema podacima tog udruženja, koeficijent adekvatnosti kapitala prvog reda (Tier 1) 14 najvećih italijanskih banaka bit će povećan 9,3 posto u 2013. godini sa 8,5 posto u junu 2011. godine.
Niži rejting za Milano i Rim?Fitch je upozorio da bi mogao sniziti rejtinge 41 lokalne vlade u Italiji, uključujući vlade Milana, Rima i najbogatijeg italijanskog regiona Lombardije.
Rejtinzi tih lokalnih vlada su stavljeni na preispitivanje poslije sličnog Fitchovog upozorenja za suvereni rejting Italije, datog u petak.
Fitch je također stavio 11 italijanskih državnih entiteta, uključujući poštu, na preispitivanje, prenosi AFP.
Fitch je u petak saopćio da preispituje kreditne rejtinge šest članica eurozone, uključujući Italiju, koje bi mogle izgubiti vrhunski rejting AAA.
Obim depozita će porasti 1,4 odsto u 2011. godini, 3,1 posto u 2012. godini i 3,6 posto u 2013. godini, navedeno je u saopćenju.
Obim problematičnih kredita će u 2011. godini porasti 38,8 posto, u 2012. godini 9,9 posto i u 2013. godini 5,5 posto, prenosi Reuters.
Udruženje je također saopćilo da su mjere stroge štednje koje je objavila vlada italijanskog premijera Maria Montija ispravne, ali da je za rješavanje dužničke krize u zoni eura neophodan efikasan odgovor cijele eurozone.
Italijanska privreda je u tri mjeseca zaključno sa septembrom zabilježila negativan rast od minus 0,2 posto kao posljedica dužničke krize u eurozoni, što je prvi pad na kvartalnom nivou od 2009. godine, saopćio je danas italijanski zavod za statistiku – Istat.
Već sada u recesiji
Vlada u Rimu navodi da je italijanska privreda već sada u recesiji i predviđa da će sljedeće godine bruto društveni proizvod (BDP) te zemlje pasti 0,4 posto.
Fitch upozorava na nova smanjenja [EPA]
Agencija Fitch snizila je u srijedu rejtinge italijanske banke UniCredit za dugoročno i kratkoročno zaduživanje, signalizirajući da bi to mogla ponovo učiniti s obzirom na aktuelne teškoće u eurozoni i njihov utjecaj na Italiju i banke u cjelini.
Rejting za dugoročno zaduživanje snižen je sa A na A-, a rejting za kratkoročno zaduživanje sa F1 na F2.
Snižena je i opća ocjena sposobnosti italijanske banke da pravovremeno podmiruje finansijske obaveze s A na A-.
Fitchov potez nadovezuje se na odluku od kraja prošle sedmice kojom je rejting Italije, zajedno s onima Belgije, Španije, Slovenije, Irske i Kipra, stavljen na razmatranje radi mogućeg sniženja.
Rizik strateškog plana
Ujedno je time UniCreditov rejting ujednačen s onima ostalih italijanskih banaka u kategoriji A.
UniCreditov sniženi rejting odražava velike izazove s kojima se banke širom svijeta, a posebno u Evropi, suočavaju na tržištima, ali i u temeljnom poslovanju, navodi se u saopćenju.
U Fitchu ukazuju i na UniCreditov visoki nivo problematičnih pozajmica i slabu profitabilnost, naročito u Italiji, te na rizike koji proizlaze iz nedavno objavljenog strateškog plana s obzirom na sadašnje poslovno okruženje.
UniCreditov rejting ujednačen s onima ostalih italijanskih banaka u kategoriji A.
Istovremeno upozoravaju da bi uskoro mogli ponovo sniziti rejting UniCredita u skladu s odgovarajućim upozorenjem Italiji, čiju ekonomsku i finansijsku stabilnost ugrožava dužnička kriza u eurozoni.
U Fitchu naglašavaju da veza između rejtinga banaka i onih matičnih država dodatno jača u slučaju sniženja rejtinga države, podsjećajući da su nedavno snizili procjenu rasta italijanskog BDP-a i da sada očekuju njegov pad u idućoj godini za 0,5 posto.
Izvor: Agencije