Van Rompuy: Oštriji fiskalni propisi do marta

Međuvladin sporazum 26 članica Evropske unije (EU) o pooštravanju fiskalnih propisa bit će finaliziran do marta 2012. godine, izjavio je predsjednik Vijeća EU Herman van Rompuy.
“Najkasnije do prvih dana marta fiskalni sporazum će biti potpisan”, rekao je on u govoru u Evropskom parlamentu (EP) u Strazburu u utorak.
Cilj takozvanog fiskalnog dogovora je da se omogući strožije nadgledanje budžetske potrošnje članica EU kako bi se spriječilo ponavljanje dužničke krize u eurozoni.
Precizirao je da će procjena adekvatnosti planiranih 500 milijardi eura vrijednih kombiniranih fondova za spasavanje članica zone eura također biti kompletirana do marta, prenosi Reuters.
Cilj takozvanog fiskalnog dogovora je da se omogući strožije nadgledanje budžetske potrošnje članica EU kako bi se spriječilo ponavljanje dužničke krize u eurozoni.
Predsjednik Evropske komisije (EK) Jose Manuel Barroso je u utorak upozorio da bi zahtjev Velike Britanije na prošlosedmičnom samitu EU za specijalni tretman finansijskih usluga mogao nanijeti štetu zajedničkom tržištu tog bloka.
Nije dovoljno 26 zemalja
“Velika Britanija, u zamjenu za svoj pristanak, traži specijalni protokol za finansijske usluge, što ugrožava integritet unutrašnjeg tržišta EU. To onemogućava postizanje kompromisa”, kazao je on u EP-u.
Nigel Farage [EPA]
“Otvoreno je pitanje mjesta Velike Britanije u Evropi. Izolacija Britanije jasno pokazuje da tamošnja koalicija EU vidi kao puku zonu slobodne trgovine, bez solidarnosti i odgovornosti prema partnerima. U tom kontekstu, mislim da bi britanski rabat (povrat sredstava iz evropskog budžeta) trebalo dovesti u pitanje. Novac naših poreznih obveznika trebao bi biti korišten za druge svrhe, a ne za nagradu sebičnih i nacionalističkih stajališta”, kazao je Daul.
Ujedno je postavio pitanje ušeća zajedničkih evropskih institucija u sastavljanju i provedbi novog ugovora, budući da su to institucije svih 27 zemalja članica, a na nove skupine od 26 zemalja.
“Budući da se Velika Britanija odbila pridružiti odluci svojih partnera, nacrt ugovora neće biti kako smo mi željeli kroz postojeće ugovore EU, nego međuvladin ugovor. To nam postavlja brojne pravne i političke probleme. U raspravama o novom ugovoru moja politička skupina želi da se učini sve kako bi se i evropske institucije uključile u pregovore, posebno kako bi EP igrao svoju ulogu radi osiguranja demokratskog legitimiteta cijelog procesa”, rekao je Daul.
Odluku Camerona da se ne pridruži ostalim članicama EU posebno su pozdravili britanski euroskeptični zastupnici u EP-u.
“Mi ćemo biti prva zemlja koja će istupiti iz EU, ponovno ćemo vratiti svoju slobodu, a vi ćete nastaviti putem koji vodi u propast”, kazao je Nigel Farage.
Izvor: Agencije