Centralne banke kreditiraju EU

Centralne banke velikih globalnih finansijskih sila objavile su da će privremeno davati niskokamatne kredite u američkim dolarima bankama u Evropi i drugdje dok Evropska unija priznaje da ima samo 10 dana da riješi krizu koja prijeti svjetskom finansijskom sistemu.
Centralne banke Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država, Engleske, te Kanade, Japana i Švicarske sudjeluju u programu kreditiranja, koji ima za cilj da pomogne državama zahvaćenim krizom da izbjegnu bankrot.
Od petog decembra ove godine do februara 2013.godine, banke će po povoljnijoj cijeni moći kupovati američke dolare, što će pomoći kompanijama i domaćinstvima da lakše dođu do novca.
Ublažiti teret
Tržišta dionicama zabilježila su veliki rast nakon vijesti o inicijativi centralnih banaka.
Mogućnost da bi jedna ili više evropskih zemalja mogla bankrotirati zbog prevelikih dugova izazvala je strah od ogromnog gubitka za svjetske banke i recesije u SAD-u i Evropi
Centralne banke složile su se da će za pola postotka smanjiti kamate na privremene kredite u dolarima koje nude bankama.
U zajedničkoj izjavi banke su saopćile da je „cilj ove akcije da ublaži teret na finansijskim tržištima i olakša učinak tog tereta na dotok kredita domaćinstvima i biznisima, te pomogne razvoju ekonomskih aktivnosti“.
Vijest o kreditiranju u dolarima dolazi u vrijeme kada je komesar za ekonomska i monetarna pitanja Evropske unije Olli Rehn izjavio da „ulazimo u krucijalan period od 10 dana za pronalaženje rješenja dužničke krize u Evropskoj uniji“
Na sastanku ministara finansija eurozone u Briselu, Rehn je rekao:
„Moramo raditi na dva fronta. Prvi je da osiguramo da eurozona ima dovoljno brana da zaustavi dodatna komešanja na tržištima, a drugi je dodatno jačanje upravljanja finansijama.”
Iako to Rehn nije rekao, ministri finansija moraju pronaći više sredstava nego što su planirali zato što će samo spašavanje Italije iscrpiti gotovo pola Evropskog fonda za finansijsku stabilnost.
Ministrica finansija Španije Elena Salgado je kazala da ministri finansija eurozone smatraju da je „kapacitet fonda dovoljan, ali od viška glava ne boli“.
Evropske države poput Švedske Italiju smatraju najvećom kočnicom. Italija ima dug pet puta veći od grčkog i njeni troškovi zaduživanja porasli su na neodrživih 7,56 posto.
“Oni moraju sve karte staviti na sto kako bi mi mogli biti jedan korak ispred po pitanju kredibilnosti na tržištima obveznica“, rekao je ministar finansija Švedske Anders Borg.
Razgovori u Briselu bit će nastavljeni do devetog decembra, kada će se održati samit EU na kojem bi trebalo biti prezentirano konačno rješenje dužničke krize.
Vodeća valuta
Odluka centralnih banaka o kreditima u dolarima dobrodošla je zbog toga što je dolar vodeća svjetska valuta za rezerve centralnih banaka i u velikoj mjeri se koristi u međunarodnoj trgovini.
Bankama izvan SAD-a trebaju dolari da bi finansirale svoje poslove u SAD-u i da bi u dolarima izdavale kredite kompanijama koje traže tu valutu.
Zbog straha o budućem finansijskom metežu u Evropi, neke evropske banke već zavise od kredita centralnih banaka za finansiranje svojih dnevnih transakcija.
Druge banke im nerado posuđuju novac, jer se boje da dugovi neće biti otplaćeni.
Nakon što je agencija za kreditni rejting Standard & Poor's smanjila ocjenu šest velikih američkih banaka u utorak, ekonomisti su se zabrinuli da će kriza u Evropi naštetiti svjetskom finansijskom sistemu.
Izvor: Agencije