Vodeći ekonomisti predviđaju raspad eurozone

Evropa je pogođena predviđanjima vodećih svjetskih ekonomista da će se suočiti sa „dubokom depresijom“ ako eurozona propadne, te da bi kreditni rejtinzi svake zemlje članice Evropske unije mogli biti smanjeni bez odlučnih poteza da se zaustavi dužnička kriza.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) saopćila je da je evropska dužnička kriza tolika da su razvijene zemlje samo korak daleko od bezdana recesije koja bi mogla izazvati talase bankrota.
U međuvremenu, jedna od tri najveće svjetske agencije za kreditni rejting, Moody's, upozorila je da će kreditni rejting zemalja poput Njemačke možda morati biti revidiran, što bi forsiralo te zemlje da plaćaju veće kamate prilikom zaduživanja.
OECD također predviđa da je pred Sjedinjenim Američkim Državama period sporog rasta, te da će japanska privreda oslabiti za 0.3 posto, dok će privrede zemalja u razvoju također biti usporene.
Organizacija je uputila najoštrije upozorenje Evropskoj uniji, rekavši da ako se eurozona raspadne, „u zemljama koje je napuste, kao i onima koje u njoj ostanu, te u svjetskoj privredi, nastat će duboka depresija“.
„Kriza eurozone trenutno predstavlja ključni rizik svjetskoj privredi“, navodi se u saopćenju OECD-a. „Cijeli OECD skliznuo bi u recesiju ako se desi neki velik negativan događaj“.
Moody's je također spomenuo mogućnost raspada eurozone, rekavši da „vjerovatnoća više od jednog bankrota . . .više nije zanemariva“, te da bi ovakvi događaji „znatno povećali“ mogućnost da će jedna ili više zemalja odbaciti zajedničku valutu.
„Moody's vjeruje da bi scenarij višestrukog izlaska – drugim riječima, fragmentacija eura – imala negativne posljedice za kreditni rejting cjelokupne eurozone i EU“.
Najveće privredne sile EU – Njemačka, Francuska i Britanija – do sada su zadržale najviši kreditni rejting AAA.
Ali državama poput Italije, Španije, Grčke, Irske i Portugala smanjen je rejting, zbog čega su se previše zadužile u posljednje dvije godine.
Nove mjere
Upozorenje OECD-a dolazi u vrijeme kada se ministri finansija 17 zemalja eurozone spremaju za sastanak u utorak, gdje se očekuje da će dogovoriti aranžman za proširenje Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFSF), da bi se spriječili širenje krize na tržištima obveznica, te odobrili paket pomoći za Grčku.
Njemačka i Francuska također pripremaju nove fiskalne mjere koje će iznijeti na samitu EU devetog decembra, prenio je Reuters.
“Intenzivno radimo na formiranju stabilne unije”, saopćilo je njemačko ministarstvo finansija. “To je ono što želimo osigurati kroz izmjene ugovora, u okviru kojih predlažemo uvođenje dužničkih limita za budžete država članica”, navodi se u saopćenju.
Ministarstvo je odbacilo navode njemačkog dnevnog lista Die Welt da Njemačka i pet drugih članica eurozone sa vrhunskim kreditnim rejtingom AAA planiraju izdavanje zajedničkih obveznica.
Ministar finansija Njemačke Wolfgang Scheuble priznao je u intervjuu za njemačku televiziju ARD da svih 27 zemalja EU možda neće podržati izmjene ugovora, no da je moguć dogovor između 17 zemalja eurozone.
Francuski ministar poljoprivrede Bruno Le Mer izjavio je da će se zemlje eurozone morati odreći dijela budžetskog suvereniteta da bi spasile euro od neprijateljskih “spekulanata”.
“Nećemo biti u stanju spasiti euro ukoliko ne prihvatimo malo veću kontrolu nad državnim budžetima nego ranije”, rekao je Le Mer za radio Evropa 1.
Izvor: Al Jazeera i agencije