MMF ne pregovara o pomoći Italiji

Međunarodni monetarni fond (MMF) opovrgao je izvještaje da vodi pregovore s vlastima Italije o paketu fiskalne pomoći radi podsticanja italijanske ekonomije.
“Nema nikakvih pregovora s italijanskim vlastima o nekom programu za odobravanje finansija MMF-a”, izjavio je neimenovani glasnogovornik te međunarodne institucije.
Demant je uslijedio poslije jednog izvještaja italijanskog lista La Stampa da bi MMF navodno mogao spasiti Italiju odobravanjem zajma u visini do 600 milijardi eura na godinu i po po kamatama od 4 do 5 posto, daleko nižim od troškova pozajmljivanja Italije na komercijalnim tržištima, na kojima je stopa na dvogodišnje i petogodišnje vladine obveznice premašila 7 posto.
Suma od 600 milijardi eura je veća od finansija kojima trenutno raspolaže MMF (približno 400 milijardi dolara, odnosno oko 300 miliona eura), što znači da bi bile potrebne nove mjere, kao što su emitiranje novih specijalnih prava vučenja (SDR) ili intervencija od strane Evropske centralne banke (ECB), navedeno je u članku La Stampe.
Italiji je neophodno da iduće godine refinansira oko 400 milijardi eura duga, pri čemu od decembra do kraja aprila treba otplatiti dugove od 185 milijardi eura.
Ogroman italijanski javni dug od 1.900 milijardi eura i niska stopa ekonomskog rasta zaplašili su posljednjih sedmica tržišta i podstakli strahovanje da bi ta članica zone eura mogla zatražiti pomoć za spasavanje, kao što su to učinile Grčka, Irska i Portugl.
Utjecaj na tržišta
Evropska unija (EU) i ECB su poslale u Rim inspektore koji trebaju provjeriti italijanske finansije, dok MMF treba to učiniti uskoro, u okviru mehanizma nadzora, dogovorenog na samitu Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu u Kanu ranije ovog mjeseca.
Izveštaj La Stampe imao je značajan utjecaj na finansijska tržišta.
Euro je u jednom trenutku skočio 0,6 posto, na 1,3331 dolara, dok je na azijskim tržištima berza u Tokiju ojačala 1,56 posto, u Seulu 2,19 posto i u Sydneyu 1,85 posto.
Moody's upozoravaAgencija za kreditni rejting Moody's upozorila je da su rejtinzi svih država članica EU ugroženi finansijskom krizom.
Stalna eskalacija kreditne i dužničke krize u eurozoni prijeti rejtingu svih evropskih država, navodi agencija.
Agencija ističe da kreditni rizik i dalje raste zbog nedostatka mjera za stabilizaciju tržišnih uslova na kratkoročnom nivou ili stabilizacija uslova iz bilo kojeg drugog razloga.
Njemačka je demantirala izvještaj da razmatra planove da, zajedno s pet drugih članica eurozone koje imaju vrhunski kreditni rejting AAA, emitira “elitne obveznice” radi smirivanja finansijskih tržišta.
“Ne postoje planovi za ‘trostruke A obveznice’ ili ‘elitne obveznice’, kao što je navedeno u članku”, izjavio je glasnogovornik njemačkog ministarstva finansija, osvrćući se na izveštaj koji je u ponedjeljak objavio dnevnik Dei Welt.
“Intenzivno radimo na stabilizaciji monetarne unije”, dodao je on, misleći na napore Berlina za privoljavanje članica EU da dogovore pooštravanje fiskalne discipline.
Nema “elitnih obveznica”
“To želimo osigurati putem izmjena osnivačkih sporazuma EU kojima bi se članice obavezale na poštovanje strogih limita zaduživanja. Ukoliko to ne bi činile, Evropska komisija (EK) bi mogla odbaciti nacrte nacionalnih budžeta , a to bi zahtijevalo izmjene sporazuma EU, što bi se moglo brzo provesti”, ukazao je glasnogovornik.
Berlin se i dalje protivi uvođenju zajedničkih euroobveznica za svih 17 članica eurozone, što je prošle sedmice zvanično predložila EK.
Die Welt je, međutim, objavio da je sada predloženo uvođenje “elitnih obveznica”, u okviru plana njemačke kancelarke Angele Merkel i predsjednika Francuske Nicolasa Sarkozyja koji bi trebao biti predstavljen 9. decembra na samitu EU, prenosi AFP.
Takve vladine obveznice bi emitiralo šest članica eurozone s vrhunskim kreditnim rejtingom – Njemačka, Francuska, Finska, Holandija, Luksemburg i Austrija, ukazano je u izvještaju.
Njihov cilj bi bio “smirivanje finansijskih tržišta” i one bi, pod strogim uslovima, mogle biti iskorištene za pomoć dugom opterećenih velikih ekonomija, kao što su Italija i Španija, ukazao je njemački list.
“Elitne obveznice” bi nosile kamatnu stopu od 2 do 2,5 posto i ostvaren prihod bi mogao biti stavljen na raspolaganje fondu eurozone za spasavanje finansijski oslabljenih članica, navedeno je u izveštaju Die Welta.
Izvor: Agencije