Prosječni Grk nije kriv za greške iz prošlosti

Grčka iza sebe ostavlja treću godinu u recesiji. Ekonomski rast koji je zemlja doživjela ulaskom u eurozonu sada je stvar prošlosti.

Svakodnevnicu glavnog grada Grčke sada boje učestali protesti, štrajkovi, porast troškova života i, kako iz Atine izvještava reporter Al Jazeere Marko Pavlović, sve veća neizvjesnost oko toga koliko još godina recesije stoji pred njima.

Prva jutarnja kafa. Dnevni ritual starih poznanika. Ovakva okupljanja Atinjana, danas prate gotovo istovjetni razgovori:

„Da li je jutros neko pokupio smeće ispred zgrade. Je li štrajkovao neko nov? Da li je neka nova radnja zatvorena?”

Mnoge jesu. Čak i u najprometnijim bulevarima.

Drugačiji život

Prodavci češće razgledaju i upoređuju cijene, nego što kupuju. Jedna od njih,  60-godišnja Tula, priznaje da mnogo opreznije troši nego do prije godinu dana. Budžet joj ne dozvoljava više od najosnovnijih namirnica. Kaže, pomirila se sa okolnostima trenutka u kojem živi.

„Svi su promijenili svoj stil života. Čak i veoma bogati. Jer sada ih je sramota da troše novac pred drugima. To im zna biti neprijatno, znajući da neko pored njih čeprka po kontejneru.

Na drugom kraju grada, u luci Pirej, lokalni ugostitelji podvlače crtu ispod posljednje turističke sezone. Zbog serije štrajkova lučkih radnika, ostrva u Egeju često su bila odsječena od obale. Uprkos tome, ugostitelji iz popularnog kvarta Turko Limano priznaće vam da je sezona bila dobra.

Ali ono čega se plaše sada je šta će raditi do početka nove.

„Prošlog oktobra u ovo vrijeme, vrijeme ručka, svi stolovi su bili puni. Sada, kao što možete vidjeti, imamo goste samo za jednim. Ljudi nemaju novac za izlaske u restorane. Radije jedu kod kuće“, kazuje Maria Okenaia, konobarica.

Prije nego što je otvorio svoju konsultantsku firmu, Vagelis Agapitos je skoro dvadeset godina radio kao bankar.

Smatra da je Grčka godinama živjela iznad svojih mogućnosti. Ali da prosječni Grk nije kriv za tuđe greške iz prošlosti. Koje danas, svejedno, mora platiti.

„Problem je prisutan već 25 godina. Međutim, tek u posljednjih nekoliko je dijagnoza problema postala očigledna svima“, kazao je Agapitos.

Neizvjesnost i strah

U prijestonici, uprkos svemu, život nastavlja da se kotrlja.

Prosječni Atinjanin koji još ima posao u javnom sektoru, u novu godinu ulazi sa gotovo 30 posto manjim dohotkom. I strahom da bi u 2012. mogao biti još manji.

Za one bez posla, umanjen ili ne, bilo kakv dohodak bi bio dobrodošao. Kao i bilo koja dobra vijest o boljoj godini od ove koju ostavljaju iza sebe.

Izvor: Al Jazeera


Reklama