Preminuo romanopisac Frederick Forsyth, autor bestselera ‘Operacija Šakal’
Bivši dopisnik Reutersa i BBC-a te doušnik britanske obavještajne agencije MI6, Forsyth se proslavio koristeći svoja novinarska iskustva.

Britanski romanopisac Frederick Forsyth, autor brojnih bestselera, političkog trilera ‘Operacija šakal’, špijunskog trilera ‘Slučaj Odessa’ i romana o vojnim plaćenicima ‘Psi rata’, umro je u dobi od 86 godina, izvijestio je njegov izdavač, javlja Hina.
Bivši dopisnik Reutersa i BBC-a te doušnik britanske obavještajne agencije MI6, Forsyth se proslavio koristeći svoja novinarska iskustva u Parizu da bi napisao priču o neuspjeloj zavjeri, atentatu na Charlesa de Gaullea.
Nastavite čitati
list of 4 itemsVelika Britanija obilježila 30. godišnjicu genocida u Srebrenici
Za šefa britanske špijunske službe MI6 prvi put izabrana žena
IAEA: Iran ne ispunjava nuklearne garancije
‘Operacija šakal’, roman u kojemu su engleskog ubicu, a u istoimenom ga filmu glumi Edward Fox, angažirale francuske paravojne snage gnjevne zbog De Gaulleova povlačenja iz Alžira, objavljen je 1971. nakon što se Forsyth zatekao bez novca u Londonu. Knjigu, napisanu za samo 35 dana, odbili su brojni izdavači, strahujući da je fabula manjkava i da se roman neće prodavati jer De Gaulle nije ubijen. (Umro je 1970. od rupture aorte dok je igrao pasijans.
No Forsythov napeti triler prepun detalja u novinarskom stilu i brutalnim sporednim radnjama – strašću, izdajom i ubistvima, odmah postaje hit. Nekada siromašni novinar postao je bogati pisac romana fikcije.
Nije namjeravao postati pisac
U svojim memoarima pod nazivom “Autsajder – Moj život u spletkama” priznao je da “nikada nije namjeravao postati pisac”, jer, kako je kazao “pisci su čudna stvorenja, a pokušavaju li na taj način zarađivati za život, još i više.”
Roman je bio toliko utjecajan da je venecuelski militantni revolucionar Illich Ramirez Sanchez po glavnome liku iz romana nazvan “Carlos Šakal”.
Forsythov je stil bio nešto između onoga Ernesta Hemingwaya i Johna le Carréa, glavni mu je lik bio čovjek od akcije i hladnoratovski špijun. Njegove knjige, priče o podzemlju špijuna, kriminalaca, hakera i ubica, prodane su u više od 75 miliona primjeraka. Napisao je više od 25 knjiga, a po mnogima su snimljeni filmovi.
Bio je vrlo talentiran za učenje stranih jezika. Zbog brojnih školskih razmjena do 12-te je svladao francuski, a do 16-te njemački jezik. Naučio je i ruski te potom španski. Odslužio je i nacionalnu službu u Kraljevskoj avijaciji i odlično upravljao manjim avionima. Urednike Reutersa impresionirao je poznavanjem jezika i općim znanjem, a 1961. ponuđen mu je posao u toj novinskoj agenciji te je poslan u Pariz, a potom u Istočni Berlin gdje ga je tajna policija Stasi pomno pratila.
Potom je kratko radio za BBC no 1968. Forsythu se obratila Tajna obavještajna služba, poznata kao MI6. Oficir po imenu “Ronnie” zamolio ga je da ga obavijesti o tome što se doista događa u Biafri.
Kolumne za The Daily Express
U svojim kasnijim romanima piše o hakerima, Rusima, članovima al-Kaide i krijumčarima kokaina koji se suprotstavljaju snagama dobra, općenito Britaniji i Zapadu, no nijedan od tih romana nikada po kvaliteti nije dosegnuo razinu Šakala. Kao pobornik izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a Forsyth je kritizirao britanske elite zbog onoga što je smatrao njihovom izdajom i naivnošću.
Istodobno je čitavo vrijeme pisao kolumne za The Daily Express u kojima je iznosio mnoštvo oštrih procjena o modernom svijetu iz svoje intelektualno desničarske perspektive.
Svijet, smatrao je, previše brine zbog pandemije korona virusa, Donald Trump je “poremećen”, Vladimir Putin “tiranin”, a “liberalni obožavatelji Zapada” su u većini stvari bili u krivu. Na koncu konca, Forsyth je bio novinar koji je pisao romane.
“U svijetu koji sve više opsjedaju bogovi moći, novca i slave, novinari i pisci moraju ostati distancirani. Ipak je naš temeljni posao pozvati moćnike na odgovornost”, istaknuo je.