Pisci protestirali zbog upotrebe njihovih djela za razvoj AI
‘Meta, Meta, kradljivci knjiga’, skandirali su pisci u Londonu, držeći plakate na kojima su kritizirali šefa američke kompanije Marka Zuckerberga.

Stotinjak britanskih pisaca protestiralo je ispred londonskog sjedišta američkog tehnološkog giganta Mete, optužujući ga da “krade” njihova djela za obuku i razvoj vještačke inteligencije (AI).
“Meta, Meta, kradljivci knjiga”, skandirali su pisci, držeći plakate na kojima su kritizirali šefa američke kompanije Marka Zuckerberg, javlja AFP.
Nastavite čitati
list of 4 itemsAI i moderno ratovanje | Kontekst
Meta će obučavati AI-modele i iz interakcija korisnika u Evropi
Naučnici iz Osijeka razvijaju AI alat za borbu protiv dezinformacija
Autori su zabrinuti zbog Metine upotrebe online biblioteke LibGen koja promovira slobodan i otvoren pristup akademskom znanju i koja sadrži više od 7,5 miliona knjiga i naučnih članaka.
Prema tužbi nekoliko autora protiv Mete u SAD-u, navode se interni dokumenti kompanije prema kojima je Zuckerberg odobrio upotrebu LibGena.
Magazin The Atlantic je nedavno objavio bazu podataka svih naslova dostupnih na LibGenu.
“Poštujemo prava intelektualne svojine trećih strana i vjerujemo kako je naša upotreba informacija za obuku AI modela u skladu s važećim zakonom”, rekao je neimenovani glasnogovornik Mete za list The Guardian.
‘Hranjenje tehnologije’
Međutim, ispred sjedišta kompanije u Londonu, pisac AJ West je rekao kako se osjećao “iskorišteno i zgroženo” kad je otkrio da se njegova knjiga The Spirit Engineer nalazi u bazi podataka.
“Toliko je odvratno vidjeti da se moj rad koristi kako bi se tehnološkim milijarderima omogućilo da zarade još više novca, bez moje dozvole”, rekao je West za AFP.
“Uzeli su moje knjige kako bi hranili tehnologiju koja je posebno smišljena da me uništi.”
Krajem februara je više od 1.000 britanskih umjetnika, uključujući muzičare Eltona Johna i Dua Lipu, osudilo plan Britanske laburističke vlade da ublaži zakon o autorskim pravima kako bi se kompanijama za vještačku inteligenciju omogućilo da lakše koriste sadržaj, prenosi Beta.