Valcer ‘Na lijepom plavom Dunavu’ putuje u svemir
Koncert Bečkog simfonijskog orkestra u Muzeju primijenjenih umjetnosti u Beču bit će održan 31. maja. Pod dirigentskom palicom Petra Popelke orkestar će izvesti odabrana djela.

Povodom 200. rođendana Johanna Straussa mlađeg, Bečka turistička organizacija i Evropska svemirska agencija (ESA), kao dio proslave, šalju čuveni valcer „Na lijepom plavom Dunavu“ u svemir.
Interstelarni koncert, kako je nazvan, Bečkog simfonijskog orkestra u Muzeju primijenjenih umjetnosti u Beču bit će održan 31. maja. Pod dirigentskom palicom Petra Popelke orkestar će izvesti odabrana djela, navedeno je u najavi.
Nastavite čitati
list of 4 itemsStradivarijeva violina na aukciji, procijenjena vrijednost između 12 i 18 miliona dolara
Distopija u Seulu
Izložba posvećena ‘Boleru’, Ravelovom remek-djelu
Na koncertu će biti izvedena i kompozicija „Na lijepom plavom Dunavu“ i u realnom vremenu prenesena na Deep Space Antenu DSA 2 ESA u Cebrerosu (Španija). Odatle će valcer kao elektromagnetni val putovati brzinom svjetlosti u svemir (299.792 km/s), prenosi Beta.
Nakon 23 sata signal će prestići NASA svemirsku sondu Voyager 1, koja od 1977. godine putuje kroz svemir, kako bi potencijalnim vanzemaljskim bićima prenijela zemaljska remek-djela. ESA Deep Space Antena DSA 2 prvenstveno služi za komunikaciju sa objektima koji se nalaze na više od dva miliona kilometara od Zemlje.
Ispravljanje propusta iz 1977. godine
Za otprilike 1,34 sekunde signal će stići do orbite Mjeseca, za četiri minute i 20 sekundi do orbite Marsa, za 37 minuta do orbite Jupitera, za četiri sata do orbite Neptuna i za 17 sati do heliopauze. Tada će signal napustiti Sunčev sistem i nakon 23 sata i tri minute prestići će Voyager 1 i prodrijeti dublje u međuzvjezdani prostor.
Misija „Waltz into Space“ ima za cilj da ispravi propust iz 1977. godine, kada su sonde Voyager 1 i 2 poslane sa 27 muzičkih numera u svemir, ali je valcer „Na lijepom plavom Dunavu“ izostao.
Do prijenosa u svemir 31. maja Bečka turistička organizacija poziva ljude širom svijeta da se besplatno povežu sa jednom od 13.743 note čuvenog valcera („SpaceNotes“) i tako simbolično prate kompoziciju na njenom putovanju. Cilj je da se Dunavski valcer zajedno sa 13.743 imena pošalje u svemir, a svi koji podrže misiju „Waltz into Space“ dobit će certifikat o pokroviteljstvu i postati „SpaceNote ambasadori“.
Slanje Dunavskog valcera u svemir moći će se pratiti i putem interneta širom svijeta.