Izložba u Sarajevu: Dizajnerski brend iz Konjica promovira drvorezbarstvo
Nakon decenije uspješnog poslovanja, svjetski poznati dizajnerski brend iz Konjica će svoje predstavništvo imati i u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
O važnosti drvorezbarstva, stoljetnoj tradiciji bosanskohercegovačkog gradića Konjica, možda najbolje govori činjenica da je 2017. godine upisano na listu UNESCO-a kao nematerijalna svjetska baština čovječanstva.
Popularizaciji ovog zanata, koji je ne tako davno bio pred izumiranjem, doprinijela je nekolicina zanatlija koje ponosno njeguju dizajnerske brendove čiji je ključni dio upravo tehnika drvorezbarstva. Mnogima je na njihov spomen prva asocijacija Zanat, brend braće Orhana i Adema Nikšića koji je već godinama na svjetskom glasu i koji je zastupljen na pet kontinenata – od Japana do SAD-a.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKonjic, centar drvorezbarstva bivše Jugoslavije
Nematerijalno kulturno naslijeđe: Bogatstvo koje se mora čuvati
Konjičko drvorezbarstvo na listi UNESCO-a
Nakon decenije uspješnog poslovanja, svoje predstavništvo imat će i u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
“S obzirom na to da smo prisutni u brojnim zemljama svijeta, a da nas nije bilo u glavnom gradu naše domovine, često su nas pitali zašto Zanata nema u Sarajevu”, kaže Orhan Nikšić, koji će u zgradi Umjetničke galerije BiH večeras otvoriti Dom Zanata.
Riječ je o izložbeno-prodajnom salonu sa jedinstvenim konceptualnim prostorom.
“Dugo smo razmišljali o prostoru i znao sam da, ako u Sarajevu postoji idealan prostor i lokacija, onda je to Umjetnička galerija BiH. Spomenuli smo kolegama iz Galerije da bi to bilo idealno mjesto za Zanat, a onda su oni došli nama da razgovaraju o toj ideji i mogućnosti saradnje”, prisjeća se Nikšić.
Cilj je, dodaje, sačuvati i popularizirati ovaj zanat, te ga, kroz dizajn i saradnju sa vodećim svjetskim dizajnerima, učiniti savremenim.
“To definitivno nije klasična prodavnica dizajnerskog namještaja, bez obzira na to što govorimo o izuzetno kvalitetnom dizajnu, nego event-hub koji će raditi na promociji izvrsnosti u oblasti arhitekture, dizajna, umjetnosti. Tu ćemo organizirati različite događaje edukativnog karaktera koji promovišu ono što je izvrsno u tim oblastima”, pojašnjava.
Podsjećajući da Zanat sarađuje sa nekim od svjetski najuglednijih dizajnera današnjice, dodaje da je jedan od ciljeva prezentovati njihov rad, ali i dovesti ih u glavni grad Bosne i Hercegovine kako bi održali predavanja i ostvarili potencijalne saradnje sa bosanskohercegovačkim dizajnerima i kompanijama.
Drvorezbarstvo je umjetnički zanat s dugom tradicijom u općini Konjic.
Drvene rezbarije, koje uključuju namještaj, sofisticirane enterijere i male dekorativne predmete, ističu se prepoznatljivim ručno izrezbarenim motivima i ukupnim vizuelnim identitetom.
Porodica Nikšić, u kojoj se vještina drvorezbarstva prenosila s generacije na generaciju, ističe da kroz Zanat utječe na očuvanje ovog značajnog zanata koji je, baš poput brojnih drugih zanata u BiH, svojevremeno bio pred izumiranjem.
“Kada smo prije deset godina pokrenuli Zanat, u firmi smo imali deset ljudi čija je prosječna životna dob bila otprilike 60 godina. Danas ih imamo 70, a prosječna životna dob je 27 godina”, navodi.
“Mi smo u proteklih deset godina obučili te mlade zanatlije, drvorezbare, stolare… a sve kako bi sačuvali zanat koji je bio pred izumiranjem”, zaključuje Nikšić.