Pariski olimpijski kotao bi mogao trajno ostati u gradu

Jedinstvena varijanta olimpijskog plamena u vrtu Tuileries, između muzeja Louvre i obeliska iz Luksora, jedna je o mnogih inovacija ovogodišnjih Olimpijskih igara.

Tokom trajanja Olimpijskih igara u Parizu 30-metarski balon je svake noći na dva sata dizan u nebo (Yann Tessier / Reuters)

Olimpijski kotao koji je ogromnim balonom svake noći dizan iznad Pariza postao je toliko popularan prizor da bi mogao postati trajna atrakcija u Gradu svjetlosti.

Jedinstvena varijanta olimpijskog plamena u vrtu Tuileries, između muzeja Louvre i obeliska iz Luksora, jedna je o mnogih inovacija ovogodišnjih Olimpijskih igara, prenosi Hina pisanje AFP-a.

Plameni prsten zapravo nema vatre, već je sačinjen od magle koju osvjetljavaju LED svjetiljke koje je izradila francuska energetska kompanija EDF, a koriste električnu energiju iz obnovljivih izvora. Svake noći u vrijeme zalaska Sunca 30-metarski balon je na dva sata dizan u nebo.

Svih 10.000 dnevnih karata za gledanje izbliza kako se podiže bilo je rezervirano do kraja Olimpijskih igara, a balon će se vratiti za Paraolimpijske igre krajem mjeseca.

“Stvaran” olimpijski plamen, prenesen iz Grčke u Francusku, bio je postavljen nekoliko koraka dalje od kotla u zaštićenoj svjetiljci.

‘San mnogih ljudi’

Mnogi političari sada govore o tome da bi kotao trebalo učiniti trajnom atrakcijom Pariza.

(Christian Hartmann / Reuters)

Odluka je na vladi i predsjedniku Emmanuelu Macronu. On je novinarima prošle sedmice rekao da bi zamisao “bila san mnogih ljudi” i da će se njegov tim “tome pravovremeno posvetiti”.

Ideju je prvo natuknula gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo, koja je televiziji France 2 rekla da je “veoma zainteresirana” za to da se kotao zadrži u gradu.

“Nisam ta koja odlučuje jer se nalazi na području Louvrea, koji pripada državi. Zbog toga sam pisala predsjedniku”, kazala je.

Ogromna popularnost

To je ubrzo dovelo do malog takmičenja, jer je čelnica šire pariske regije Valerie Pecresse predložila da bi se kotao mogao premjestiti u Parc de La Villette na rubu grada u slučaju da ne smije ostati u Tuileriesu.

Ogromna popularnost nove znamenitosti, kod koje se hiljade ljudi svakoga dana fotografiraju, iznenadila je i njenog dizajnera Mathieua Lehanneura.

“Duboko me dotaklo, što nisam očekivao ili barem nisam u ovoj mjeri”, rekao je za AFP.

“To je obrnuti zalazak Sunca: ritual i dnevno podizanje olimpijskog sunca. Podrška je bila trenutna. Razmišljali smo o tome i dizajnirali ga da se u potpunosti može reciklirati nakon Igara, a sada razmatramo njegovu dugoročnu sudbinu”, dodao je Lehanneur.

Izvor: Agencije

Reklama