Premijera dokumentarnog filma o Novosadskoj raciji
Mađarski okupatori su u januaru 1942. godine, pod izgovorom da traže partizane, ubili i pod led Dunava u Novom Sadu bacili 1.200 Jevreja, Srba i Roma.
Novosadsko sećanje, dokumentarni film Aleksandra Reljića, koji govori o raciji iz januara 1942. godine, zločinu mađarskih okupatorskih snaga koje su ubile i bacile pod led Dunava 1.200 Jevreja, Srba i Roma, premijerno je prikazan u Novom Sadu.
Film prati priču profesorice sociologije Marije Vasić koja se bori protiv zaborava i predaje gimnazijalcima o događaju koji je u historiji poznat kao Novosadska racija, prenosi Beta.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrideset godina poslije | Fullscreen
Prošla vremena | ep1 Djetinjstvo
U svijetu razonode | Nova Afrika
Protagonista u filmu je i novosadski endokrinolog Teodor Kovač koji je nedavno preminuo u 101. godini, a koji je preživio holokaust i tokom Drugog svjetskog rata tri godine bio u mađarskim logorima.
U filmu se pojavljuje i književnik Ivan Ivanji koji je preminuo 9. maja ove godine, na Dan pobjede nad fašizmom u Weimaru, njemačkom gradu koji se nalazi 10-ak kilometara od nekadašnjeg koncentracionog logora Buchenwald, u kojem je Ivanji bio zatočen tokom rata.
Reljić: Racijom se manipuliše u političke svrhe
Protagonistkinja u filmu je i Marta Flato koja je raciju preživjela kao beba od šest mjeseci.
Nakon projekcije Reljić je, odgovarajući na pitanja publike, rekao da „nije tačno da u vreme socijalističke Jugoslavije nije bilo govora o tom zločinu“.
„O raciji se mnogo, mnogo toga zna. Problem je u tome što se racijom često manipuliše u političke svrhe“, ukazao je Reljić.
Mađarski okupatori proveli su raciju u januaru 1942. godine, pod izgovorom da traže partizane. Tada su ubili hiljade ljudi u Šajkaškoj oblasti u Vojvodini.