Gaza u centru pažnje tokom dodjele Oscara
Ispred Dolby Theatrea u Los Angelesu, u Kaliforniji, saobraćaj je bio u zastoju jer su demonstranti pozivali na primirje u Gazi.
Bila je burna noć na 96. dodjeli Oscara, s biografskim filmom Oppenheimer koji je osvojio najviše nagrada, ali i demonstrantima koji su iskoristili svjetla reflektora kako bi skrenuli pažnju na smrtonosne sukobe u Gazi i Ukrajini.
Ispred Dolby Theatrea u Los Angelesu, u Kaliforniji, saobraćaj je bio u zastoju jer su demonstranti pozivali na primirje u Gazi, palestinskoj enklavi koja je izložena petomjesečnoj izraelskoj vojnoj ofanzivi.
Nastavite čitati
list of 3 itemsOscarom nagrađeni reditelj na Titovom brodu ‘Galeb’ snima film
Akademija objavila nominacije za Oscara
S 13 nominacija, biografski film Oppenheimer bio je favorit uoči ceremonije. I opravdao je rana predviđanja, sa sedam osvojenih Oscara u glavnim kategorijama.
Gaza u centru pažnje Oscara
Međutim, na sceni i izvan nje, razgovorom su dominirali svjetski događaji. Glumci i umjetnici iskoristili su svoje nagrade kako bi pozvali na mir.
Grupe poput losanđeleskog ogranka Jevrejskog glasa za mir (Jewish Voice for Peace) držale su ispred Dolby Theatrea plakate i skandirale zahtijevajući prekid vatre u Gazi, blokirajući nekoliko saobraćajnih traka.
Među demonstrantima je bila i SAG-AFTRA, grupa aktivista za prekid vatre.
Demonstranti su rekli da žele osigurati da izraelski napad na grad Rafah na jugu Gaze ne bude ignoriran, čak ni usred sjaja i glamura jedne filmske večeri kakva je ceremonija Oscar.
Više od 30.000 Palestinaca ubijeno je u izraelskoj vojnoj ofanzivi od 7. oktobra prošle godine.
Na crvenom tepihu Oscara slavne osobe poput pjevačice Billie Eilish i zvijezde filma Uboga stvorenja Ramy Youssefa nosile su poruke “Artists4Ceasefire” kako bi podigle svijest o humanitarnoj krizi.
“Mislim da je to univerzalna poruka: Prestanimo ubijati djecu”, rekao je Youssef za časopis Variety. “Nemojmo biti dio rata.”
Redatelj jezive drame o Holokaustu Zona interesa (The Zone of Interest) također je podigao svoj glas, dok je primao Oscara za najbolji međunarodni film.
Dokumentarac ponovno poziva na mir u Ukrajini
Rat u Gazi nije bio jedini međunarodni sukob koji je privukao pažnju Oscara. S pobjedom u kategoriji najboljeg dugometražnog dokumentarca, film „20 dana u Mariupolju“ ponovno je skrenuo pažnju na rusku invaziju na Ukrajinu.
Prošlo je više od dvije godine otkako je Rusija pokrenula vojni napad u februaru 2022. Dokumentarcem redatelj Mstislav Černov uhvatio je prve dane tog rata, dok se jugoistočni grad Mariupolj suočavao s ruskim bombama.
Černovljeva pobjeda u kategoriji bila je historijska. S oscarovske scene objasnio je da kući donosi prvog ukrajinskog Oscara, ali da bi sve to zamijenio za mir u svojoj domovini.
“Vjerovatno sam prvi režiser na ovoj sceni koji će reći: Volio bih da nikad nisam snimio ovaj film. Volio bih da sam u mogućnosti to mijenjati s tim da Rusija nikada nije napala Ukrajinu, da nikada nije okupirala naše gradove,” rekao je s dubokim emocijama dok se obraćao publici.
“Ali ne mogu promijeniti historiju. Ne mogu promijeniti prošlost”, nastavio je, apelirajući na filmaše u publici da nastave bacati svjetlo na Ukrajinu.
“Možemo se pobrinuti da … ljudi iz Mariupolja i oni koji su dali svoje živote nikada ne budu zaboravljeni. Jer kino oblikuje sjećanja, a sjećanja oblikuju historiju.”
Trenutno se američki Kongres bori da odobri pomoć Ukrajini, usred republikanskog protivljenja finansiranju Kijeva.