Pronađeno 1.035 fragmenata umjetničkih djela ispod katedrale Notre Dame
Analiza katedrale Notre Dame pomogla je ne samo da se dokumentuje šta se tamo nalazi, već i da se dodatno potvrdi autentičnost srednjovjekovnih artefakata.
Nakon što je požar gotovo uništio katedralu Notre Dame u Parizu, arheolozi su imali rijetku priliku da kopaju ispod strukture zgrade tokom petogodišnjeg renoviranja i rekonstrukcije. Pronašli su tom prilikom više od 1.000 fragmenata umjetničkih djela.
Arheolozi su tu priliku dobili na osnovu francuskog zakona o preventivnoj arheologiji, koji se može koristiti “za otkrivanje i preduzimanje naučnog proučavanja arheoloških ostataka (na kopnu i pod vodom) koji bi inače mogli biti uništeni radovima na uređenju zemljišta, prenio je Tanjug, pozivajući se na Art News.
Nastavite čitati
list of 3 itemsNotre-Dame dobija dodatnih 140 miliona eura za restauraciju
Katedrala Notre Dame ponovno otvara vrata u decembru
Proces je počeo u februaru 2022. godine.
Timovima iz Nacionalnog instituta za preventivna arheološka istraživanja, uključujući i onaj koji je predvodio Christophe Besnier, kojem je na početku bilo dato samo pet sedmica da kopa ispod kamenog poda katedrale Notre Dame, bilo je dozvoljeno da kopaju samo 40 centimetara ispod poda na istoj dubini kao što je kopan i temelj skele.
“Ispostavilo se da su ostaci mnogo bogatiji nego što se očekivalo”, rekao je Besnier za National Geographic.
Stručnjaci su pronašli 1.035 fragmenata umjetničkih djela, kao i stotinu grobova. Mnogi kovčezi, zajedno sa razbacanim kostima, ostali su neidentifikovani.
Značajni nalazi
Olovni sarkofag, koji možda pripada pjesniku Joachimu du Bellayu, jedan je od značajnijih kovčega.
Otkopane su i glave i trupovi krečnjačkih statua u prirodnoj veličini, uključujući i jednu Hristovu.
Među značajnijim arhitektonskim nalazima bio je i paravan iz 13. stoljeća koji je ranije odvajao hor i svetilište od pogleda javnosti.
Istraživači su, također, bolje razumjeli kako su katedralu Notre Dame prvobitno izgradile zanatlije u srednjem vijeku. Srednjovekovni stolari koristili su otprilike 100 godina stara hrastova stabla duga gotovo 45 metara, koja su oblikovali sjekirama. Držači za užad pronađeni u drvetu, koristili su se za transport preko rijeke Sene.
Analiza katedrale Notre Dame pomogla je ne samo da se dokumentuje šta se tamo nalazi, već i da se dodatno potvrdi autentičnost srednjovjekovnih artefakata kao što su veliki prozori s ružama u transeptu katedrale.