Netflix suočen s bojkotom nakon uklanjanja palestinskih filmova
Netflix je 2021. godine pokrenuo kolekciju ‘Palestinske priče’, koja sadrži 32 filma koja su režirali palestinski filmski radnici ili su fokusirani na palestinske priče.
Netflix je neko vrijeme bio na crnoj listi za palestinske aktiviste i njihove saveznike, a nedavno uklanjanje 19 palestinskih filmova ponovno je potaklo pozive na bojkot streaming usluge, prenosi Haretz.
Netflix je 2021. godine pokrenuo kolekciju “Palestinske priče” koja sadrži 32 filma koja su režirali palestinski filmski radnici ili su fokusirani na palestinske priče. Od toga je sada uklonjeno 19 naslova.
Nastavite čitati
list of 3 itemsGdje je kapija ‘mračnog interneta’?
U čemu je tajna popularnosti podcasta?
Dok se streaming div suočava s kritikama zbog navodnog brisanja palestinskog sadržaja na svojoj platformi, Netflix je izjavio da su uklanjanja posljedica istekle licence za streaming.
Humanitarne organizacije
Code Pink, ljevičarska antiratna organizacija sa sjedištem u SAD-u, podijelila je javnu objavu na svojim društvenim mrežama, ističući da je samo jedan film od 32 originalno prikazana u Netflixovoj kolekciji “Palestinske priče” ostao dostupan na platformi.
“Pripovijedanje je ključni aspekt održavanja palestinske historije na životu, a Netflix doslovno briše palestinske priče i perspektive iz popularne kulture”, ukazali su.
Organizacija je na svojoj internetskoj stranici pokrenula peticiju, pozivajući na “vraćanje obrisanih palestinskih filmova”.
“Mi smo duboko zabrinuti odlukom Netflixa da sa svoje platforme izbriše najmanje 19 filmova palestinskih reditelja ili o palestinskim pričama. Sistemsko brisanje palestinskih glasova sprečava širu publiku da razumije realnost izraelske brutalne okupacije, aparthejda, etničkog čišćenja, a sada i genocida nad Palestincima”, navedeno je iz organizacije.
Do utorka ujutro peticijom je prikupljeno više od 12.000 potpisa.
Osim toga, Organizacija za ljudska prava Freedom Forward sa sjedištem u San Franciscu poslala je otvoreno pismo i peticiju, “pozivajući Netflix da objasni zašto su se obavijesti ‘skori odlazak’ nedavno pojavile na najmanje 19 filmova palestinskih reditelja ili o Palestincima”.
Odgovor Netflixa
Usred neprekidnih reakcija tokom posljednje dvije sedmice, kompanija za streaming odgovorila je na novinarske upite o optužbama, tvrdeći da uklanjanje filmova nije povezano s aktuelnim događajima i da nije trebalo odražavati politički stav.
“Pokrenuli smo ovu licenciranu kolekciju filmova 2021. na tri godine”, navodi se u saopćenju Netflixa. “Te su licence sada istekle. Kao i uvijek, nastavljamo ulagati u širok izbor kvalitetnih filmova i TV-emisija kako bismo zadovoljili zahtjeve naših članova i slavili glasove iz cijelog svijeta.”
Kao odgovor na Netflixovo objašnjenje, Sunjeev Bery, izvršni direktor Freedom Forwarda, rekao je za Deadline da bi platforma trebala vratiti naslove.
“Sumnjao sam da bi problemi s licencama mogli biti u igri. U vrijeme tako velike boli i patnje za Palestince, čini se jasnim da bi Netflix trebao učiniti sve što je u njegovoj moći da zadrži globalni javni pristup palestinskim filmovima”, napisao je Bery, politički analitičar i zagovornik ljudskih prava. “Iznenađujuće je da je Netflix šutio o uklanjanju ovih filmova i čini se da nije uložio napor potreban da obnovi postojeće licence.”
Pozivi s društvenih mreža
Korisnici društvenih mreža intenziviraju svoje pozive Netflixu da vrati palestinske filmove, a neki platformu označavaju kao “podržavateljicu genocida” i optužuju je za “očit pokušaj brisanja historije Palestine”.
Uz otkazivanje pretplata mnogi izražavaju svoj bijes i osuđuju postupke platforme kao brisanje palestinskih narativa.
Netflixova kolekcija bila je mješavina igranih i kratkih filmova, od kojih su mnogi osvojili nagrade na međunarodnim filmskim festivalima. Među njima su Giraffada Rani Massalha, Mars at Sunrise Jessice Habie, Divine Intervention Elia Souleimana, Like 20 Impossibles Annemarie Jacir i The Present Farah Nabulsi.