Sjećanje na ratno kino ‘Apollo’ kroz fotografije Strašnog

U sklopu 29. Sarajevo Film Festivala, a povodom 30. godišnjice ratnog kina Apollo, organizovan je filmski program u sklopu kojeg će se projekcije organizovati u podrumu Akademije scenskih umjetnosti.

Milomir Kovačević, svojevrsni hroničar života u Sarajevu tokom rata, svojim fotografijama je zabilježio i sačuvao od zaborava, ne samo 'Prvo ratno kino Apollo', već i brojne druge izložbe i događaje, piše kustosica izložbe (Reuters)

U Galeriji Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu posjetitelji će do kraja filmskog festivala moći pogledati izložbu fotografija Prvo ratno kino Apollo, autora Milomira Kovačevića Strašnog.

Izložba se otvara u sklopu Festivala, a u povodu 30. godišnjice otvaranja tog kina, pa će biti organizovan i filmski program pod nazivom “30 godina od Prvog ratnog kina Apollo”. Projekcije filmova održavat će se u podrumu Akademije scenskih umjetnosti, na istom mjestu kao prije 30 godina, prenosi Anadolija.

(Milomir Kovačević Strašni / SFF)

“Milomir Kovačević, svojevrsni hroničar života u Sarajevu tokom rata, svojim fotografijama je zabilježio i sačuvao od zaborava, ne samo ‘Prvo ratno kino Apollo’, već i brojne izložbe, koje su nastale tokom rata u produkciji Obala Art Centra, kao i trenutke sa ratnih koncerata i druženja na Obali”, piše u tekstu kustosice izložbe Lejle Hodžić.

Ratna galerija

Ona podsjeća da je Otvorena scena Obala, umjetnička organizacija osnovana 1984, neposredno pred izbijanje rata u Bosni i Hercegovini, koji je trajao od 1992. do 1995. godine, završila rekonstrukciju kino dvorane u zgradi Crvenog krsta u Sarajevu za svoje aktivnosti u području pozorišne, muzičke, filmske i vizuelne umjetnosti.

“Tokom rata organizacija je promijenila svoj naziv u Obala Art Centar i, između ostalog, 1995. godine osnovala Sarajevo Film Festival. U noći između 9. i 10. maja 1992. godine, prije realizacije ijednog projekta, novoobnovljena dvorana pogođena je agresorskim granatama i zapaljena. Ogroman napor i materijalna sredstva koja su uložena u rekonstrukciju u toku samo jedne noći pretvorena su u pepeo”, prisjeća se.

Uprkos ovom događaju, ističe, članovi Obale, na čelu sa direktorom Mirsadom Purivatrom, ostali su u Sarajevu i nastavili s djelovanjem, koristeći uništenu dvoranu kao prvu ratnu galeriju u Sarajevu.

“U želji da bar jednim dijelom sačuvaju sjećanje na dvoranu u kojoj nisu uspjeli realizovati niti jedan projekat, pozvali su najistaknutije sarajevske suvremene umjetnike da odaju počast ovom i svim ostalim porušenim kulturnim objektima u Sarajevu”, ističe Hodžić.

Prvo ratno kino

Grupna izložba osam bosanskohercegovačkih umjetnika pod nazivom Svjedoci postojanja nastala je u produkciji Obala Art Centra kao rezultat osam pojedinačnih izložbi realiziranih u porušenom prostoru kina “Sutjeska” u zgradi Crvenog krsta u periodu od decembra 1992. do marta 1993. godine. U februaru 1993. godine, u starom prostoru Obale, na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu nastalo je Prvo ratno kino Apollo.

“Struja za projekcije filmova obezbjeđena je uz pomoć agregata, filmovi su prikazivani sa VHS-video opreme, a simbolična cijena ulaznice za projekcije bila je jedna cigareta. Dokumentarni film o Prvom ratnom kinu Apollo tokom rata snimio je i režirao Srđan Vuletić u produkciji Sage. Dvadeset godina kasnije nastao je film o Prvom ratnom kinu Apollo, u režiji Šejle Kamerić i Marka Cousinsa te u produkciji Blow upa”, navodi Hodžić.

U galeriji Akademije likovnih umjetnosti, koju su izgradili članovi Obale 1994. godine, uz fotografije sa projekcija Prvog ratnog kina Apollo, izložene su i fotografije iz perioda 1992-1994. sljedećih izložbi Galerije Obala: Ratni tragovi Edina Numankadića u porušenom kinu Sutjeska, Milomira Kovačevića Strašnog Apokalipsa Now na Otvorenoj sceni Obala, New York – Sarajevo u Preporodu, Svjedoci postojanja, Sarajevo Portraits Annie Leibovitz, UNPROFOR u službi mira, World Press Photo i Posljedice Sophie Ristelbueber u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine, te Shadows Christiana Boltanskog na Akademiji scenskih umjetnosti Sarajevo.

Izvor: Agencije

Reklama