SFF: Predstavljen program ‘Suočavanje s prošlošću’
Program ‘Suočavanje s prošlošću’ ugostit će i mlade iz regije u okviru sekcije ‘Iz perspektive mladih’, koja obuhvata seriju panel-diskusija, zatvorenih razgovora i debata o mirovnom aktivizmu i praksama pomirenja.

Program “Suočavanje s prošlošću” predstavit će, u okviru 28. Sarajevo Film Festivala, autore koji su se proslavili filmovima o stvarnim događajima, te nove autore koji preispituju položaj pojedinaca čije su živote obilježile trauma iz nedavne prošlosti, objavio je SFF.
“Program će otvoriti kultni film Valcer sa Baširom, Arija Folmana, zasnovan na ličnom iskustvu autora u vrijeme dok je 1982. služio izralesku vojsku”, najavila je Maša Marković, menadžerica programa “Suočavanje s prošlošću” uz napomenu da će biti prikazan i autorom posljednji film Gdje je Ana Frank.
“Ugostit ćemo i Michaela Winterbottoma, filmskog velikana snažno povezanog sa Sarajevom, koji će predstaviti svoj posljednji film 11 majskih dana, koji je režirao zajedno sa Mohammadom Sawafom. Predstavit ćemo i djelo nizozemske redateljice Mijke de Jong Kraj puta, dodaja je Marković.
Osim toga, publika će se moći pogledati i film o stradanju stanovnika Vukovara 1991. godine u filmu Eduarda Galića Šesti autobus, dok američki reditelj Joseph Pierson u filmu Kako se sada zove ova zemlja? predstavlja inspirativnu priču bosanskohercegovačke novinarke Aide Čerkez iz perioda opsade Sarajeva.
Dio programa posvećen mladima
“Drugi dio programa predvodi nova generacija filmskih autora, poput Nataše Urban, koja u svome nagrađivanom filmu Pomračenje astrološki događaj iz 1999. godine koristi kao lajtmotiv za kolektivnu traumu srbijanskog društva nakon nedavnih ratova u bivšoj Jugoslaviji. U programu ćemo također predstaviti i film B4 bosanskohercegovačkog autora Alena Šimića o njegovom povratku kući, na mjesto gdje su njegovi roditelji ubijeni. Film Reznica srbijanskog reditelja Davora Marinkovića pruža uvid u živote ljudi koji su raseljeni u ratu i sve od tada žive u izbjegličkim kampovima”, rekla je Marković, predstavljajući program.
Program “Suočavanje s prošlošću” ugostit će i 30 mladih iz regije Zapadnog Balkana u okviru sekcije “Iz perspektive mladih”, koja obuhvata seriju panel-diskusija, zatvorenih razgovora i debata o mirovnom aktivizmu i praksama pomirenja. Taj dio programa organiziran je u saradnji sa Regionalnim uredom za saradnju mladih, Građanskim forumom za mirovnu službu – ForumZFD i PRO-budućnost projektom Američke agencije za međunarodni razvoj.
Program “Suočavanje s prošlošću” realizira se uz podršku Fondacije Friedrich Ebert.