Ove godine će se u ‘Noći knjiga’ čitati u 250 hrvatskih gradova i sela

Tema ovogodišnje manifestacije ‘Noć knjige’ je sloboda, odnosno, knjiga kao prostor slobode, što je odgovor na trenutnu situaciju u Ukrajini, jer je ‘historija knjige, historija borbe za slobodu’, poručuju organizatori.

Manifestacija će se, osim na standardnim mjestima, održavati u dvorcima, voćnjacima, kafićima, vozovima, na ulicama gradova (Pixsell)

Manifestacija “Noć knjige” u svojem će se 11. izdanju u Hrvatskoj održati od 22. do 24. aprila, tema će joj biti knjiga kao prostor slobode, a njome će biti obuhvaćeno najmanje 600 sudionika s 1.200 programa u 250 mjesta diljem Hrvatske, javlja Hina.

Predstavljajući novo izdanje najmasovnije kulturne manifestacije u Hrvatskoj, Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice je rekla kako je ove godine “Noć knjige postala eskimski dugačka pa traje četiri dana”. Dodala je i kako je njezina tema sloboda, odnosno, knjiga kao prostor slobode, što je odgovor na trenutnu situaciju u Ukrajini, jer je “povijest knjige, povijest borbe za slobodu”.

Ove godine bit će obilježene i dvije velike obljetnice – 400. obljetnica rođenja francuskog komediografa Molièrea te 100. obljetnica hrvatske pjesnikinje Vesne Parun, pa je velik broj događanja posvećen upravo njima.

Zaštitno lice ovogodišnje “Noći knjige” je Perica, “moderni lakrdijaš, dvorska luda na način 21. stoljeća”, a u njoj će ove godine, po riječima Vanje Štalec iz Knjižnica grada Zagreba sudjelovati 150 narodnih knjižnica, više od 100 knjižara, nakladnika i antikvarijata, 300-ak škola, te vrtići, fakulteti, razne udruge i ustanove, kazališta, muzeji, zatvori, učenički domovi, ilustratori i pisci.

Knjige će biti distribuirane ukrajinskim izbjeglicama

Manifestacija će se, osim na standardnim mjestima, održavati u dvorcima, voćnjacima, kafićima, vlakovima, na ulicama gradova, te čak i u jednoj pivovari.

Od programa je posebno izdvojena akcija “Putuj s knjigom” u suradnji s Hrvatskim željeznicama i Jadrolinijom, književne tematske ture Zagrebom, tribina posvećenu Ukrajini u Matici hrvatskoj, te program “Ura bez cenzure”, u kojoj će sudjelovati 12 pisaca.

Organizirana je i humanitarna narudžba ukrajinskih knjiga koje će se distribuirati ukrajinskim izbjeglicama u Hrvatskoj, a ove godine u “Noći knjige” sudjeluju i članovi klastera hrvatskih proizvođača računalnih igara.

Organizatori Noći knjige su Zajednica nakladnika i knjižara, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, portal Moderna vremena, udruga Knjižni blok, udruga za zaštitu prava nakladnika ZANA i Hrvatska udruga školskih knjižničara.

Izvor: Agencije

Reklama