‘Zemlja nomada’ favorit na dodjeli Oscara obilježenoj pandemijom
Vrhunac holivudske sezone dodjele nagrada bio je odgođen za dva mjeseca, a bit će održan najvećim dijelom na losanđeleskom Union Stationu.
Film Zemlja nomada izraziti je favorit na dodjeli Oscara u nedjelju navečer, na svečanosti koja će biti odraz filmske industrije koja se morala transformirati zbog pandemije i prisiljena je eksperimentirati novim putevima i formatima da bi doprla do publike.
Vrhunac holivudske sezone dodjele nagrada bio je odgođen za dva mjeseca, a bit će održan najvećim dijelom na losanđeleskom Union Stationu, koji, zbog svoje veličine, omogućava poštivanje odgovarajuće fizičke distance zbog pandemije COVID-19, prenosi Hina, pozivajući se na AFP.
Zbog jedinstvenih okolnosti protekle godine, 93. dodjela Oscara odvijat će se na više punktova – dodjela počasnih nagrada i muzički nastupi bit će održana u pozorištu u Hollywoodu i novom muzeju filma Akademije filmskih umjetnosti i nauke, dok će se Evropljani koji ne smiju doći u SAD okupiti u centrima u Londonu i Parizu.
‘Jednostavno se nikad ne zna’
Dodjela zlatnih kipića bit će održana na samoj stanici, a pretpostavlja se da će ih nekoliko, uključujući za najbolji film, dobiti Zemlja nomada.
“Ne mogu zamisliti da Zemlja nomada ne dobije glavnu nagradu. Ne mogu zamisliti da Chloe Zhao ne dobije nagradu za režiju”, rekao je Marc Malkin, novinar Varietyja, za AFP.
“Ali, za ovu godinu uvijek kažem da je bila tako čudna. Jednostavno se nikad ne zna.”
Turoban film ceste o starijim Amerikancima koji lutaju Zapadom u svojim kombijima, kamp-prikolicama i kamionetima poslije globalne finansijske krize osvojio je glavne nagrade na filmskim festivalima prošle jeseni i dominira ovogodišnjom produženom i pretežno virtuelnom sezonom dodjela nagrada.
Pete Hammond, kolumnist Deadlinea, kazao je da će glasači sigurno glasati za 38-godišnju kinesko-američku rediteljicu, rođenu u Pekingu, pa čak i ako nisu vidjeli film.
“Ona je sada jako cijenjena i omiljena u rediteljskim krugovima”, rekao je jedan glasač Akademije, koji je želio ostati neimenovan.
Ako ijedan film može konkurirati Zemlji nomada, to bi mogao biti Suđenje čikaškoj sedmorici, koji je dobio glavnu nagradu ceha filmskih glumaca.
Moguć treći posthumni Oscar u historiji
Time bi Netflix prvi put dobio najveću nagradu filmske industrije, u godini uništenih kino dvorana, koje je zamijenio internetski streaming.
“To nije nezamislivo, ali sada nemam predosjećaj kako će to završiti”, kazao je Hammond, ukazujući i na triler Obećavajuća mlada žena o pokretu #MeToo te imigrantsku dramu Minari kao moguće neočekivane dobitnike.
Glavnu ulogu u Zemlji nomada ostvarila je Frances McDormand, uz dvostruku dobitnica Oscara koja je ove godine ponovno nominirana, a u filmu glumi i nekoliko pravih “nomada”.
No, ta kategorija visi u zraku i sve je moguće, rekao je Hammond, dodajući da je svih pet nominiranih glumica, a posebno Viola Davis (Ma Rainey: Majka bluesa) i Carey Mulligan (Obećavajuća mlada žena), dobilo važne nagrade prije dodjele Oscara.
Chadwick Boseman, koji glumi uz Davis, ali je prošle godine umro od raka prije puštanja filma u distribuciju, mogao bi dobiti treći posthumni Oscar u historiji, za ulogu svirača trube koji je žrtva rasističkog nasilja.
“Vjerovatno bih se kladio na Chadwicka, ali moguće je iznenađenje”, kazao je glasač Akademije.
Oscarovac “Anthony Hopkins viri iz prikrajka”, dodao je, govoreći o njegovoj potresnoj ulozi oboljelog od demencije u filmu Otac.
Mali crveni tepih bi mogao biti problem
Daniel Kaluuya trebao bi dobiti Oscara za najboljeg sporednog glumca za ulogu u filmu Juda i crni mesija, a porasla je i popularnost južnokorejskoj glumici Youn Yuh-jung, koja se istakla “simpatičnim” govorima prilikom preuzimanja drugih nagrada za sporednu glumicu za ulogu u filmu Minari, rekao je Malkin.
Moguće je da bi sve četiri nagrade za glumce i za reditelja mogle otići ljudima drugih rasa, a Netflix bi mogao pokupiti najviše nagrada te noći, uključujući za najbolji dokumentarni film Moj učitelj, hobotnica.
Ceremonija će biti skromnija zbog pandemije.
Producenti najavljuju tako strogo ograničenu listu zvanica da čak ni neki najmoćniji ljudi holivudskih filmskih studija neće smjeti biti prisutni, a predviđen je i “majušni” crveni tepih, što bi mogao biti problem.
“Ono malo intervjua što će zvijezde dati na Oscarima bit će s udaljenosti dva metra”, kazao je Malkin.
“To je baš nezgodno… kako to izvesti? Kako to učiniti zabavnim?”
Ali, koproducent showa, Oscarom ovjenčani reditelj Steven Soderbergh, promjene zbog pandemije COVID-19 opisuje kao priliku da show bude “kao nikad prije”.
Ceremonija će imati “estetiku filma, a ne televizijskog showa”, uključujući snimke iz publike i formate visoke rezolucije i širokog ekrana, rekao je.
Među voditeljima Harrison Ford i Brad Pitt
Zvijezdama je rečeno da se odjenu svečano, a navodno će smjeti skinuti maske kada ih kamere budu snimale.
Među poznatim voditeljima bit će Harrison Ford i Brad Pitt.
“Svaka čast Akademiji što barem pokušava da stvar barem malo nalikuje na show uživo, bez Zooma”, kazao je Hammond.
Ali, Oscare će, zbog slabije poznatih imena nominiranih i pandemijskog zamora od filmskog ekrana gotovo, sigurno obilježiti jednako velik pad gledanosti, kao i dodjele drugih nagrada.
“Kad bi gledanost pala za samo 50 posto, to bi bio predivan dan za Akademiju”, rekao je Hammond.